Середа, 4 Грудня, 2024
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Тхне смертю: вчені розгадали загадку унікальної квітки

Важливо

“Трупна квітка” виправдовує своє прізвисько. Гігантська Amorphophallus Titanum родом з суматранських тропічних лісів Індонезії може жити десятиліттями й виростати до понад 3,5 м заввишки, але найбільше вона відома своїм смертоносним ароматом гнилого м’яса. Науковці стверджують, що нарешті розгадали молекулярну таємницю цієї незвичайної рослини.

Про це розповідає Popular Science.

Аморфофаллус велетенський смердить не весь час, а тільки під час цвітіння. І хоча запах гнилого м’яса Titan Arum незаперечний для кожного, хто стоїть поряд з рослиною, експерти довго не розуміли, як хімічно вона створює цей аромат. Але тепер, як повідомляє видання, молекулярну таємницю розгадано завдяки новому дослідженню команди з Дартмута (Велика Британія).

Відповідно до їхнього дослідження, опублікованого 4 листопада в PNAS Nexus, сморід від трупної квітки передусім обумовлений ​​органічною сполукою в поєднанні з біологічним процесом, що зазвичай зустрічається тільки в тварин.

Екзотична рослина не цвіте щорічно – має короткий цикл цвітіння раз на 5-7 років. За кілька днів до цього біля основи центрального стебла Titan Arum відкривається темно-червоний шар пелюстки.

Цей апендикс “трупної квітки” починає виділяти тепло і нагріватися на орієнтовано 11 °C більше, ніж температура навколо. Після цього рослина виділяє сірчані хімічні речовини, якими приваблює мух та інших комах. Цей процес – термогенез – поширений серед тварин, але надзвичайно рідко зустрічається у фауні. Протягом тривалого часу ботаніки не могли з’ясувати, чому він відбувається в “трупної квітки”.

В ході нового дослідження команда науковців зібрала зразки тканин і листя та використала їх для аналізу послідовності РНК. “Це допомагає нам побачити, які гени експресуються (використовуються для створення молекул РНК і білків, – ред), і побачити, які з них особливо активні, коли апендикс нагрівається і видає запах”, – пояснив професор біологічних наук та керівник дослідження Г. Ерік Шаллер.

Аналіз РНК виявив у “трупної квітки” конкретні хімічні речовини, які спричиняють неприємний запах: альтернативна оксидаза (фермент); метіонін; путресцин – також міститься у смороді, які виділяють тварини при гнитті. Також вчені знайшли гени рослини, завдяки яким вона може утворювати та транспортувати сірку.

Науковці кажуть, що ці відкриття не допоможуть уберегтися від жахливого смороду “трупної квітки”, але пояснюють механізм, завдяки якому рослина продукує свій унікальний запах.

Надалі команда вчених планує вивчити, як аморфофаллус ініціює цикл цвітіння та чи синхронізується в цьому з іншим рослинами, щоб збільшити свої шанси на запилення.

Як розповідало раніше BitukMedia, в Японії знайшли першу квітку, яка змінює забарвлення багато разів.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі