Середа, 4 Грудня, 2024
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Букерівська премія 2024 дісталась британці: чому її роман обурює українців

Важливо

Лауреатом Букерівської премії 2024 стала британська письменниця Саманта Гарві з романом “На орбіті” (Orbital). В українців є власні підстави незлюбити обраний журі твір.

Про це повідомляється на офіційному сайті премії.

Переможницю оголосили на церемонії в Олд Біллінгсгейт в Лондоні. Харві стала першою жінкою-переможницею з 2019 року, а її роман — першим твором-лауреатом Букерівської премії, який розповідає про життя у космосі. Обсяг книги лише 136 сторінок. За перемогу романістка отримала 50 тис. фунтів стерлінгів та трофей, який їй вручив минулорічний переможець Пол Лінч.

Дія роману відбувається на Міжнародній космічній станції. Шість астронавтів, серед яких двоє росіян, виконують життєво важливу роботу та спостерігають за Землею з боку. “Команда астронавтів на МКС збирає метеорологічні дані, проводить наукові експерименти і випробовує можливості людського тіла. Але здебільшого вони спостерігають. Разом вони дивляться на свою мовчазну блакитну планету, облітаючи її шістнадцять разів, пролітаючи над континентами, проминаючи льодовики й пустелі, гірські вершини та океанські простори. Нескінченні дивовижні краєвиди, що постають перед ними за один день”, – йдеться в анотації.

Українська літературознавиця Ганна Улюра ще в жовтні, ознайомившись з шорт-листом цьогорічного “Букера”, написала: “… є один роман, від якого око смикається. І це при тому, що в довгому списку є стільки згадок про російську культуру, що до короткого око мало б і звикнути. В книжці про Лівію, наприклад. Чи от, скажімо, в книжці про Полінезію буде чувак-протагоніст – фанат Фьодорова, того самого, що воскресіння мерців, того самого, що один із китів руського миру. Але оцейво перебило всі ставки. І мені треба покричати, складіть мені компанію”.

Улюра звертає увагу на те, що в романі “На орбіті” багато позитивних згадок про Росію, обурливих для українців: “Коли вони (астронавти, – ред.) пролітають над різними частинами планети, нам їх описують. Різні-різні частинки. Буде навіть довгі кілька речень про осяйну Москву, яка миготить вогниками прямо в космос. України нема. Є якась Східна Європа, яка межує з Росією. І за Румунією починається Москва”.

Після оголошення імені переможця премії Ганна Улюра написала: “Букер 2024 виправдав мої найгірші очікування. Перемогла книжка про тотальне замирення в космосі — з росіянами за штурвалом. Агітка про пацифізм. Так чітко видно закаляну від страху європейську інтелектуальну спільноту, що стає незручно за них”.

Зі свого боку голова журі Едмунд де Ваал зазначив: “Весь рік ми відзначали художню літературу, яка втілює ідеї, а не декларує проблеми. Не знаходить відповідей, але змінює питання, яке ми хотіли б дослідити. Ми одностайні щодо Orbital, визнаючи красу та амбітність роману”.

Саманта Гарві – англійська письменниця, авторка п’ятьох романів, серед яких The Wilderness, All Is Song, Dear Thief, The Western Wind та книжки-дослідження інсомнії The Shapeless Unease.

Фото – The Man Booker Prize

Букерівська премія — одна з найпрестижніших літературних премій англомовного світу й світу загалом, яку вручають з 1969 року. 

Як розповідало BitukMedia, 2023 року Букерівську премію було присуджено ірландцю Полу Лінчу за роман “Пісня пророка”, який став п’ятим в його кар’єрі письменника.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі