П’ятниця, 24 Травня, 2024
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

“Розкаже” історію Землі за останні 20 тис. років: українські полярники проводять дослідження змін клімату

Важливо

Українські вчені з полярної станції “Академік Вернадський” провели на “Ноосфері” важливі геологічні дослідження. Очікується, що вони “розкажуть”, як змінювався клімат протягом останніх 20 тис. років і чого від нього чекати у найближчому майбутньому.

Про це повідомляють у Національному антарктичному науковому центрі.

Під час рейсу українського науково-дослідного криголама “Ноосфера” з Чилі до “Вернадського” науковці провели другий етап дослідження Південного океану. Полярники взяли сім колонок донних відкладів у семи точках неподалік станції, зокрема в протоках Пенола та Френч, де раніше виявили тектонічний розлом і льодовикові долини.

Протока Пенола розташована між Аргентинськими островами та континентом. Вона відділяє архіпелаг Аргентинських островів від Антарктичного півострова. Протока розділяє новозеландські острови Д’Юрвіль і Південний.

На борту дослідного судна підняті зразки описали, сфотографували та розділили на частини, щоб надалі доправити в Україну. Їх вивчатимуть у лабораторіях Києва та Одеси.

За словами полярників, донні відклади – це своєрідний “запис” історії Землі, оскільки їхній аналіз дає змогу зрозуміти, що відбувалося на планеті тисячі та мільйони років тому, й робити прогнози на майбутнє, зокрема, стосовно глобального клімату.

“Вихід з останнього льодовикового періоду (приблизно 20 тис. років тому) до сучасного максимуму температур проходив не за один етап. Цей процес відбувався покроково, коли виникали тепліші періоди, які потім змінювалися короткими періодами похолодання. Аналіз цього динамічного процесу допоможе зрозуміти, що ж відбувається з глобальним кліматом і що може нас очікувати в найближчому майбутньому – подальше потепління чи навпаки похолодання”, – пояснює учасник сезонної експедиції, геолог Сергій Кадурін.

Антарктику для такого дослідження обрали не випадково, пише УП. За словами вчених, материк зазнав мінімального впливу діяльності людей і зберіг льодовиковий покрив, якому кілька десятків мільйонів років.

В ході першого антарктичного сезону “Ноосфери” у 2022 році українські вчені підняли дві колонки донних осадів з протоки Пенола. Результати їхнього дослідження показали, як змінювався рельєф району Аргентинських островів за останні 25 тисяч років. На основі цих висновків науковці визначили місця відбору нових зразків у Південному океані.

Як розповідало раніше BitukMedia, українські біологи з “Академіка Вернадського” зробили важливу знахідку – помітили поблизу антарктичної станції нову рослину, яка раніше там не зустрічалась. 

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі