Смертоносна пандемія чуми 700 років тому позначилась на еволюції нашого виду, довела Міжнародна група дослідників з країн Європи, США та Канади. Вони проаналізували ДНК людей XIV століття та виявили мутацію. Саме вона допомогла людству пережити Чорну смерть. І ця трансформація досі впливає на здоров’я популяції.
Про це розповідає BBC.
Чорна смерть вразила здебільшого Євразію і перекинулася на Північну Африку. Коли вона вирувала в Європі у 1347-1353 роках, загинуло, за різними оцінками, від 100 до 200 млн людей. Вчені припустили, що настільки масштабна пандемія мала залишити генетичний слід. І нове дослідження підтвердило це припущення.
Експерти проаналізували ДНК зубів 206 людей, похованих у чумних ямах на сході Лондона та у похованнях на території Данії. Зразки належали до різного часу смерті: до поширення хвороби в Європі, під час та після закінчення епідемії.
Вчені виявили те, що називається «позитивним відбором» — люди з мутацією в гені ERAP2 мали на 40% більше шансів перемогти чуму і вижити. За словами дослідників, це величезна цифра. ERAP2 виробляє білки, які дроблять хвороботворних мікробів на дрібні фрагменти і подають їх на ознайомлення імунній системі. Таким чином вони змушують організм більш ефективно визначати та знищувати ворога.
Проте в одних людей цей ген працює добре, а в інших ні. Кожна людина отримує копії ERAP2 від обох батьків. Комусь з вцілілих 700 років тому пощастило — вони отримали у спадок високоактивні функціонуючі версії гена. І завдяки йому змогли вижити.
Далі вони передавали мутацію своїм дітям, і, таким чином, вона стала значно поширенішою, ніж до моровиці.
“Це величезний зсув на 10% протягом двох-трьох поколінь, це найсильніший відбір у людей на сьогодні, – розповів професор Хендрик Пойнар, генетик-еволюціоніст, професор Університету Макмастера. – Навіть сьогодні ці стійкі до чуми мутації є більш поширеними, ніж до Чорної смерті”.
В наш час ERAP2 відомий тим, що пов’язаний з розвитком аутоімунних захворювань: запаленням кишківника, хворобою Крона, вовчаком, артритом. Саме його активну версію еволюція відібрала як корисну для імунітету. Пращурам це допомогло вижити, а в нащадків підвищило ризик серйозних патологій.
Як повідомляло раніше BitukMedia, британські науковці з Бристольського університету під керівництвом Ніколь Торнтон відкрили новий набір груп крові. Дослідження розкриває 30-річну таємницю і пояснює одну із причин, чому жінка може втратити дитину.