Середа, 4 Грудня, 2024
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Доїли і смакували: знайшли стародавню кераміку із залишками молока

Важливо

Вчені вивчили керамічну посудину з археологічної пам’ятки Барджин-Хююк, що на північному заході Туреччини. Вони виявили, що місцеві жителі вживали молочні продукти понад 8600 років тому. Це говорить про те, що в цьому регіоні збереглися одні з найдавніших свідчень існування молочного тваринництва.

Робота опублікована у науковому журналі PLoS ONE.

Міжнародна група з Австрії, Нідерландів та Туреччини на чолі з Хаді Озбалом з Босфорського університету досліджувала стародавні поселення в районі Мармурового моря (близько 6600-6200 років до нашої ери).

У 175 зразках кераміки їм вдалося знайти ліпідні залишки, які у більшості випадків були молоком або молочними продуктами.

Це говорить про те, що у Барджин-Хююці збереглися одні з найдавніших свідчень існування молочного тваринництва. При цьому вчені вважають, що люди принесли цей спосіб господарювання вже в готовому вигляді, оскільки значна кількість залишків молока була присутня на кераміці, що відноситься до раннього етапу існування поселення.

На сьогодні ранні свідчення переробки молока зафіксовані на північному заході сучасної Туреччини. Там археологи знайшли велику кількість керамічного посуду близько 6500-5000 років до нашої ери із залишками молока.

Близькі за віком знахідки відомі і з Південно-Східної Європи, куди вихідці з Малої Азії принесли виробничу діяльність у VII тисячолітті до нашої ери. Деякі експерти припускають, що на Близькому Сході люди могли доїти корів та дрібних рогатих тварин ще раніше.

Як розповідало раніше BitukMedia, в Україні знайшли скарб кримських татар, якому 540 років.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі