У селі Кривчик на Хмельниччині у вбиральні психоневрологічного інтернату під штукатуркою знайшли унікальну плиту із османською письменністю. Медичний заклад знаходиться у палаці Крупенських XVII-XIX ст.
Про це Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник повідомив у Facebook.
Плиту, вкриту арабською вяззю виявили під час ремонтних робіт у південному крилі палацу на початку грудня 2022 року. Інша плита ще перебувала під шаром гіпсу. Тож музейники вирішили дослідити уже розчищену плиту.
“Найімовірніше, що першопочатково це приміщення слугувало напіввідкритою верандою, у стіні якої було вмонтовано дві кам’яні плити, декоровані написами арабською в’яззю”, – кажуть музейники.
Музейники звернулися до професора університету Улудаг у м. Бурса в Туреччині, Мехмета Челєнка. Той надіслав транслітерацію тексту латинкою. Як з’ясували дослідники, у написі згадуються двоє: султан Ахмед ІІІ та Сілахдар Дамад Алі-паша (мученик Алі-паша), який був великим візиром під час правління першого між 1713 і 1716 роками.
Потім турецький професор Мехмет Хаккі Сучин із Університету Газі в Анкарі переклав напис.
Після чисенних консультацій, музейники склали свою версію подій. Найбільш імовірно, що плити спочатку були встановлені в Хотині. Саме за часу правління Ахмеда ІІІ проводилась масштабна перебудова Хотинської Нової фортеці на початку XVIII ст. Пізніше плити, ймовірно, демонтував російський гарнізон, який зайняв фортецю.
Рід власників замку Крупенських походить із Бессарабії. Історики припускають, що вони могли, не знаючи змісту, вмонтувати плити у будівлю, оскільки тоді існувала мода на орієнталізм.
Ось про що там йдеться:
“Дорогоцінний султан світу, Полюс часу Ахмед Хан який був
звільнений від світу горя свого часу.
Поки світ наповнений смутком і горем,
не залишилося жодної крупинки горя, всі були повні радості.
[відсутнє] Вічне і дорогоцінне Право
День і ніч мої руки й язик голосили
Стільки ж, скільки труднощів, боїв і битв
Тепер запанували слухняність і спокій.
[відсутнє] Далеко від будь-якої помилки
Ця молитва у всіх на язиці вранці і ввечері.
Сила долі Королівства свідчить про це
Така освідчена людина, як великий візир, була його нареченим
[відсутнє] і його візир Алі-паша
Ім’я його в усіх світах згадують добром.
Своїми доброчесними заходами він зробив мир у світі,
[відсутнє] йому підвладні були всі створіння світу”.
Як розповідало BitukMedia, двоє бельгійців – 80-річний Рафаель де Теммерман та його син Герт раптово виявили у своєму будинку загублений артефакт із давньоримського міста Помпеї. Різьблені камені прикрашали їхні сходи протягом 50 років.