Жінки, які нещодавно народили, частіше за інших бачать людські обличчя у випадкових предметах і візерунках, виявили психологи з Університету Квінсленду (Австралія). Йдеться про парейдолію – відому зорову ілюзію. Але це вперше з’ясувалося, що вона може посилюватись у різні періоди життя у цілком здорових людей.
Про це розповідає Science Alert.
Коли об’єкти (предмети, зображення, візерунки) здаються нам тим, чим насправді не є – це парейдолія. З допомогою цієї оптичної ілюзії можна побачити, наприклад, морду ведмедя на поверхні Марса, силуети тварин – у хмарах, смайлик – у кавовій пінці. Вчені пояснюють, що це нормальна властивість нашої психіки, а парейдолія обличчя – це взагалі вроджена надчутливість людського мозку до розпізнавання людських образів у навколишньому середовищі.
Аналізуючи численні повідомлення від людей про їхній досвід, автори дослідження помітили: серед них була значна кількість жінок, які писали, що почали частіше помічати парейдолію обличчя після народження дитини. Вирішено було провести новий експеримент, аби перевірити дані.
У ньому взяли участь 379 жінок: 79 з них народили дитину протягом останніх 12 місяців, 84 були вагітні та 216 — контрольна група (вагітні та не новоспечені матусі). Всім жінкам продемонстрували набір зображень — з реальними обличчями, предметами побуту, візерунками. Вони мали оцінити за десятибальною шкалою, наскільки можуть роздивитись там риси обличчя або не можуть.
І от що вийшло. Жінки в післяпологовому періоді, які стали мамами не більше року тому, дійсно, більше за інших були схильні до парейдолії облич. У вагітних та контрольної групи показники були приблизно однаковими. Враховуючи, що у жінок, які народили, суттєво підвищується рівень окситоцину, автори припускають, що цей гормон може бути причиною парейдолії.
Висновки дослідження вперше вказують на те, що рівень гормонів може впливати на наш зір та процеси в мозку, пов’язані з розпізнаванням облич та розставленням пріоритетів. Хоча парейдолія — явище поширене, досі не було відомо, що вона може змінюватись на різних етапах життя людини. І що вона посилюється під час раннього батьківства.
Як розповідало раніше BitukMedia, біологи з Бристольського університету (Велика Британія) поекспериментували з копитними та строкатими ковдрами. Так вони хотіли зрозуміти, навіщо зебрам їхнє смугасте забарвлення і як воно працює.