П’ятниця, 9 Червня, 2023
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

“Вампір з Луньяно”: у V столітті намагалися запобігти повстанню мерців

Важливо

Останки дітей з найбільшого “цвинтаря немовлят” в Італії досліджують археологи та антропологи. Йдеться про розкопки Поджо Граміньяно. Небіжчиків поховали моторошним чином близько 1600 років тому. Вчені дійшли висновку, що так місцеві жителі намагалися запобігти повстанню мерців.

Про це пише LiveScience. 

Дитячий некрополь був влаштований у V столітті нашої ери на місці зруйнованої римської вілли I століття. Він займає площу близько 2 тис. м2. Ретельні розкопки тут ведуть кілька десятиліть. Було знайдено поховання як немовлят, так і старших дітей віком близько трьох і десяти років. Поруч виявили останки цуценят, які, як вважають вчені, мали стати охоронцями для малюків у потойбіччі. Подібні вірування, до речі, були й у Стародавньому Єгипті.

Нещодавно антропологи зіткнулися з незвичайною особливістю могил. За словами експертів, це справляло моторошне та дивне враження. У деяких дітей кінцівки були притиснуті камінням, а у найстаршої зі знайдених, 10-річної дитини, у роті опинився шматок вапняку. Місцеві жителі, дізнавшись про знахідку, назвали його «вампіром із Луньяно».

На цій фотографії череп дитини, похованої з каменем у роті на кладовищі в Італії. Люди боялися «ревенантів», або людей, які воскресають з мертвих. Фото – Noelle Soren/LiveScience

Після ретельного аналізу останків в дослідників з’явилася власна версія. Але перед цим антропологи встановили, що більшість похованих дітей померли від малярії. Це узгоджується з історичними даними про те, що у V столітті в цьому регіоні стався смертельний спалах захворювання.

Йдеться про період занепаду Західної Римської імперії. Чимало її мешканців на той час вже прийняли християнство, але серед людей досі існувало багато забобонів. Наприклад, люди боялися, що померлі, які заразилися, можуть повернутися з того світу.

“Як серед християн, так і серед нехристиян існував величезний страх перед привидами та таємничими силами. Боялись відьом, які нібито могли використовувати душі померлих для власних цілей”, – пояснив професор антропології університету Аризони Девід Сорен.

Спалах малярії цілком міг вплинув на це. Камені на тілі, щоб обтяжити його, сприймались як апотропеї для захисту (в археології та етнографії — предмети або зображення, яким у давніх культурах приписували магічні властивості відлякувати злих духів, нечисту силу, демонів від людей, осель, свійської худоби тощо, – ред). поки що не охопленої хворобою спільноти.

Експерти зазначають: у ті часи люди зіткнулися зі смертоносною епідемією та жили з “відчуттям постійної боротьби” з чимось надприродним.

Як повідомляло раніше BitukMedia, археологи вивчають кістяк жінки, яку поховали як вампіра.  Знахідку зробили у Польщі на цвинтарі XVII століття. На шиї покійниці серп, а палець ноги закутий у замок.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі