Австралійський вид куниць – кволи – опинився під загрозою зникнення через непереборне прагнення до спарювання. Тварини настільки сильно прагнуть сексу, що наражають себе на небезпеку і часто гинуть. Виявилось, що вони елементарно не висипаються.
Про це розповідає BBC.
Згідно з новим дослідженням, проведеним в Австралії, самці північних кволів відмовляються від сну заради сексу – і це може їх вбивати. А цей австралійський вид куниць і без того перебуває під загрозою зникнення.
Дослідження показало, що самці подорожують на великі відстані в пошуках партнерок для спарювання, часто відмовляючись від сну в процесі. Експерти вказують, що брак відпочинку може пояснити, чому самці цих хижих сумчастих зазвичай спаровуються до смерті протягом одного сезону розмноження. Самиці, на противагу, не такі одержимі – можуть жити і розмножуватися до чотирьох років.
“Вони долають великі відстані, щоб спаровуватися якомога частіше. Їхній статевий потяг настільки сильний, що вони відмовляються від сну, щоб витрачати більше часу на пошук самок”, — розповів Крістофер Клемент, старший викладач Університету Саншайн-Кост. Його навчальний заклад очолював дослідження разом з Університетом Квінсленда.
Дослідники розмістили на диких самців та самок спеціальні рюкзаки з трекерами та спостерігали за тваринами протягом 42 днів. У ході спостережень вчені виявили, що деякі самці долали за ніч близько 10 км (за людськими мірками йдеться про 40 км) у пошуках партнерки. Це робить їх буквально знесиленими. Вони або вмирають від виснаження, або стають легкою здобиччю: під час пошуку самки кволи втрачають пильність, через що часто стикаються з хижаками. Автор дослідження Крістофер Клемент заявив, що через це популяція північних кволів знаходиться у надзвичайно хиткому становищі.
“Брак сну та пов’язані з ним симптоми протягом тривалого часу унеможливлюють одужання та можуть пояснити причини смерті, зареєстрованої у самців після сезону розмноження”, — сказав Джошуа Гашк, провідний автор дослідження. “Вони стають легкою здобиччю, не можуть уникнути зіткнення з транспортними засобами або просто гинуть від виснаження”.
“Якщо самці кволів відмовляються від сну на шкоду своєму виживанню, північні кволи стануть чудовим модельним видом для вивчення впливу депривації сну на роботу організму”, — сказав він.
За даними Австралійської організації охорони дикої природи, залишилося близько 100 тис. північних кволів, але популяція “швидко скорочується”. Куницям шкодить втрата середовища існування. Серйозну загрозу становлять напади бродячих котів, а ще кволи особливо вразливі до отруєння очеретяними жабами.
Як повідомляло раніше BitukMedia, китайські дослідники оголосили вимерлими в дикій природі два види гібонів. А все тому що їх не помічали в місцях проживання на півдні Китаю більше десятка років.