Нобелівську премію з хімії у 2021 році вручили вченим Бенджаміну Лісту та Девіду Макміллану — «за розвиток асиметричного органокаталізу».
Про це повідомили пресслужба премії.
Там зазначають, що будувати молекули — складне мистецтво. І Бенджамін Ліст та Девід Макміллан оптримали премію саме за розробку нового точного інструменту для молекулярного конструювання — органокаталізу. Розробка дуже вплинула на фармацевтичні дослідження і зробила хімію більш екологічною.
Експерти пояснюють, що багато областей досліджень і галузей залежать від здатності хіміків конструювати молекули. Ця робота вимагає каталізаторів, які є речовинами, що контролюють і прискорюють хімічні реакції, не стаючи частиною кінцевого продукту.
Наприклад, каталізатори в автомобілях перетворюють токсичні речовини в вихлопних газах в нешкідливі молекули. Наші тіла також містять тисячі каталізаторів у вигляді ферментів.
Саме Бенджамін Ліст і Девід Макміллан наразі залишаються лідерами в цій галузі і показали, що органічні каталізатори можна використовувати для запуску безлічі хімічних реакцій, кажуть у Комітеті.
“Використовуючи ці реакції, дослідники тепер можуть більш ефективно створювати що завгодно, від нових фармацевтичних препаратів до молекул, які можуть уловлювати світло в сонячних елементах. Таким чином, органокаталізатори приносять найбільшу користь людству”, — ідеться у пресрелізі премії.
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 6, 2021
The 2021 #NobelPrize in Chemistry has been awarded to Benjamin List and David W.C. MacMillan “for the development of asymmetric organocatalysis.” pic.twitter.com/SzTJ2Chtge
Нобелівська премія у 2021 році
4 жовтня в Стокгольмі, столиці Швеції, почався Нобелівський тиждень. Першими оголосили ім’я лауреатів премії з медицини і фізіології. Цього року ними стали Девід Джуліус і Ардем Патапутян. Вчені відкрили рецептори, що відповідають за температуру і дотик.
5 жовтня стали відомі імена лауреатів з фізики — Сюкуро Манабе, Клаус Гассельманн і Джорджіо Парізі за «новаторський внесок в наше розуміння комплексних фізичних систем».