Відчуваєте занепокоєння в перший день робочого тижня? Згідно з дослідженням вчених з Гонконгського університету, негативне ставлення до понеділків провокує тривалий біологічний стрес. Його наслідки простежуються навіть у пенсіонерів.
Про це розповідає Newsweek.
Навіть якщо ви вже давно на пенсії, понеділки можуть залишатися джерелом стресу — на біологічному рівні. Саме такого висновку дійшли науковці, які вперше довели: понеділкова тривожність може спричинити підвищення рівня кортизолу в організмі, і цей ефект зберігається щонайменше кілька тижнів.
Дослідження, опубліковане в журналі Journal of Affective Disorders, охоплює понад 3 500 учасників старшого віку. Виявилось, що в тих, хто повідомляв про підвищений рівень тривожності саме в понеділок, через два місяці у зразках волосся фіксували на 23% вищий рівень кортизолу (гормону стресу), ніж у людей, які відчували тривожність в інші дні.
Це вперше понеділок назвали окремим чинником довготривалого біологічного стресу. Вчені пов’язують спостереження з активізацією гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової осі (HPA axis) — системи, що відповідає за реакцію організму на стрес.
На думку вчених, причина не так у підвищеному рівні тривожності по понеділках, як у рекордній інтенсивності негативних емоцій порівняно з іншими днями тижня.
“Понеділки — це культурний підсилювач стресу”, — пояснює автор дослідження, медичний соціолог Тарані Чандола з Гонконгського університету. — “Для частини людей це перехід у тиждень, який запускає ланцюгову реакцію у нервовій системі, що може тривати місяцями”.
Цікаво, що підвищений рівень кортизолу був виявлений не лише в працюючих, а й у пенсіонерів. Це означає, що причина — не у конкретному навантаженні чи роботі, а в самому тижневому ритмі, який закарбовується в біології людини з часом.
Раніше дослідники вже встановлювали, що будні асоціюються з вищим рівнем стресу, ніж вихідні. Однак саме це дослідження вперше довело: понеділок має унікальний негативний вплив. І лише 25% цього ефекту пов’язано з самовідчуттям тривожності. Решта 75% — це чисто фізіологічна реакція організму на початок тижня.
У довгостроковій перспективі це може пояснити, чому саме в понеділки фіксують значно більше інфарктів — на 19% більше, ніж в інші дні.
Науковці сподіваються, що ці висновки змінять уявлення про вплив рутини буднів на наше здоров’я та відкриють нові шляхи профілактики хронічного стресу.
Як розповідало BitukMedia, дослідники з Вашингтонського університету розробили Thermal Earrings – пару бездротових “розумних” сережок, які здатні моніторити численні параметри здоров’я користувача. За деякими показниками ці сережки перевершують смарт-годинник.