Четвер, 17 Липня, 2025
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Йди на спів: у Новій Зеландії знайшли ківі, який вважався зниклим пів століття (ВІДЕО)

Важливо


Найменшого представника ківі, який раніше вважався вимерлим, помітили на Південному острові Нової Зеландії. Птаха знайшов рейнджер департаменту охорони природи країни. Рідкісного малого плямистого ківі не зустрічали у дикій природі майже 50 років.

Про це повідомила радіостанція RNZ з посиланням на відомство.

У дикій глушині Західного узбережжя Нової Зеландії знайшли те, що вважалося втраченим на пів століття. Малий плямистий ківі (kiwi pukupuku), найменший представник виду, знову з’явився на материку. І це справжня сенсація для біологів.

На птаха натрапив мисливець з Департаменту охорони природи (DOC) в одному з найвіддаленіших регіонів країни – у дикій місцевості Адамса. Виявивши підозрілий звук ківі, він повідомив команду фахівців. На місце терміново вилетіли рейнджер зі збереження біорізноманіття Іан Ґрем та його собака Брю, натренований на пошук ківі.

“Першої ж ночі я почув спів двох ківі. І одразу зрозумів — це не ті звуки, які видають інші види. Я був схвильований, але пошуки виявилися складнішими, ніж очікувалось”, – розповідає Ґрем.

Пошуки тривали кілька днів і були описані Ґремом як “американські гірки”. Протягом кількох днів команда блукала у складних умовах: дощі, вогкість, круті схили. Пес Брю знаходив нори, але дістатися до самих птахів було складно. І лише в останню ніч, перед евакуацією, їм нарешті вдалося впіймати самку малого плямистого ківі.

Зібрані пір’їни підтвердили: це справді pukupuku, найдрібніший серед усіх ківі. Його особливість — вразливість до хижаків, завезених людиною. До сьогодні вважалося, що на материку птах не вижив: популяція збереглася лише на віддалених островах або в спеціальних ізольованих резерваціях.

Зараз у дикій природі залишилося приблизно 2000 особин, повідомляє Департаменту охорони природи Нової Зеландії. І хоча загроза знищення нікуди не зникла, завдяки зусиллям природоохоронних організацій, місцевих спільнот і маорі (tangata whenua), популяція поступово зростає.

Після того, як знайшла самку, команда повернулася в регіон ще раз — і цього разу натрапила на самця. Його параметри також відповідають малому плямистому ківі. Остаточне підтвердження має дати генетичний аналіз.

“Ми вже випустили обох птахів назад у дику природу, встановивши на них трекери”, — повідомила очільниця Kiwi Recovery Group Емілі Кінг. “Це – прорив. Ми також розмістили акустичні сенсори, які вловлюють звуки ківі. Якщо нам пощастить, ми виявимо ще більше особин”.

Для представників народу маорі з хапу Kāti Māhaki ki Makaawhio ця новина стала особливою. Вони називають pukupuku “втраченим таонґа” — безцінним культурним і природним скарбом.

Ківі плямистий малий. Фото – Judi Lapsley Miller/ Wikipedia

“Уявити, що ківі весь цей час виживали на нашій землі — неймовірно. Ми дуже раді й хочемо разом з DOC працювати над збереженням цих птахів”, — сказала представниця хапу Кара Едвардс.

Востаннє ківі малого (Apteryx owenii) бачили на материку у 1978 році. І тепер, через 46 років, ці птахи знову подають голос і дарують надію.

Як розповідало BitukMedia, у Новій Зеландії з’явилася перша спеціалізована ветеринарна клініка, призначена винятково для ківі – рідкісних птахів, що не літають. Зараз чисельність цих вразливих птахів вдалося збільшити, але вони все ще потерпають від співжиття з людиною.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі