Site icon Bituk Media

Хто у гнізді господар: заміна у зірковій парі лелек-стрімерів з Полтавщини

Фото - скрін YouTube

У селі Леляки Полтавської області вже не перший рік триває цілодобове відеоспостереження за лелекою Грицьком та його подругою Одаркою. Лелечі будні транслюють у прямому ефірі в YouTube. Але цьогорічне повернення до гнізда занепокоїло глядачів – нібито птах, що заселився, не Грицько.

За гніздом Грицька та Одарки стежать вчені Національного природного парку “Пирятинський”, а онлайн-спостереження ведеться вже третій рік поспіль. За період 2022-2024 років Грицько та Одарка стали батьками для 12 пташенят, а в серпні 2024 року птахи вчергове відлетіли у вирій.

22 березня в гніздо нарешті повернувся лелека. Але хто саме?

Зазвичай першим з вирію повертається самець, але цієї весни ситуація змінилася. Дослідники припускають, що у гніздо в селі Леляки повернувся не улюбленець публіки Грицько, а лише Одарка.

Опісля до неї міг приєднатися інший молодий самець, розповів співробітник Національного природного парку “Пирятинський” Анатолій Подобайло у коментарі “Суспільному”. Саме це незнайомий птах і занепокоїв глядачів – аж надто молодо виглядав цей лелека, забарвлення було якесь інше, поводився якось невпевнено, лякався перехожих і не наводив лад у гнізді, як завжди… Так виникла підозра, що новий птах – молодий партнер Одарки. За припущенням науковця, Одарка зрадила Грицька, бо він банально запізнився.

Подробиці цієї мелодраматичної історії виклав доцент кафедри екології та зоології Навчально-наукового центру “Інститут біології та медицини” Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, за сумісництвом науковий співробітник Національного природного парку “Пирятинський” Анатолій Подобайло.

За його словами, цьогоріч в об’єктив відеокамери, встановленої на гнізді, з якого ведеться стрім, перший раз лелека потрапив 20 березня. То був “залітний” птах: він лише на кілька хвилин опустився у гніздо, трохи в ньому потоптався і зник. Пізніше повернувся, та дістав відкоша від іншого лелеки. Вчений каже, що тим, другим, лелекою була Одарка, а не Грицько. Вперше за час спостережень самка повернулася раніше.

“Незнайомець навідувався до неї разів три чи чотири, і всякий раз вона його прогоняла. А 24 березня, коли Одарки не було вдома, “залицяльник” близько 17-ї години пригніздився на її території. Повернувшись приблизно за тридцять хвилин після цього, господарка застала непрошеного гостя. Цілу годину вона ігнорувала молодого лелеку, але, зрештою, визнала його за свого, і вони вперше спарувались”, – розповів Анатолій Подобайло в інтервʼю Telegraf за 25 березня.

Попри це, імена для пари залишаться незмінними. “Лелеки провели першу ніч спільно, продемонструвавши глядачам “лелечі піраміди” в гнізді. Пара склалася, і для нас він – Грицько, а вона – Одарка, попри багато загадкових фактів та питань, на які поки немає відповідей. А, може, й не буде. Але будуть нові спостереження. І, здається, у новому сезоні буде багато чого по-новому, не так, як минулоріч. Будемо спостерігати, бо прогнози – справа невдячна”, – коментує Ірина Саражинська з Національного природного парку “Пирятинський”. Але ймовірність того, що Грицько-перший затримався у дорозі і ще повернеться також залишається.

Як розповідало BitukMedia, самка гавайського альбатроса на ім’я Віздом, яка вважається найстарішим у світі диким птахом, відклала яйце у ​​віці приблизно 74 років. Востаннє вона мала пташеня чотири роки тому.