Незабаром на наших столах можуть з’явитися крупнішіі та смачніші помідори та баклажани. Команді вчених з Університету Джонса Хопкінса (США) вдалося знайти гени, які контролюють розмір плодів у рослин родини пасльонових.
Про це розповідає New Atlas.
Автори дослідження запевняють, що замислили справжню революцію в сільському господарстві всього світу. Їхня відкриття може призвести до виведення принципово нових сортів томатів і баклажанів, які прийдуть на зміну існуючим сортам з надто дрібними плодами.
Генетик Майкл Шатц та його колеги вже кілька років займаються масштабним проєктом з розшифрування геномів 22 культур сімейства пасльонових – томатів, картоплі та баклажанів. Йдеться про культури, які з давніх-давен культивуються людиною і в багатьох регіонах планети є основою раціону.
Команда генетиків з Університету Джонса Хопкінса та Лабораторії Колд-Спрінг-Харбор, США, виявила ключові гени, що відповідають за розмір томатів та баклажанів. Використовуючи технологію CRISPR-Cas9, вчені навчилися керувати цими генами. Саме цей метод і відкриває шлях до виведення нових сортів сільськогосподарських культур.
У ході дослідження американські фахівці виявили: більше половини генів у рослинах дублювалися протягом мільйонів років. “ДНК рослин постійно змінюється, додаючи або втрачаючи послідовності. Ми помітили, що зміни широко поширені. Але ми не розуміли, як вони впливають на характеристики плодів”, – пояснив один з авторів нового дослідження Майкл Шац. Щоб з’ясувати, як дубльовані гени впливають на рослину, вчені використали технологію CRISPR для їх редагування.
В експериментах з австралійським пасльоном вчені “відключили” обидва варіанти гена CLV3 – й отримали деформовані плоди. Проте відключення лише однієї копії цього гена дозволило отримати крупніші та правильно сформовані плоди.
Одним із ключових відкриттів стало виявлення гена SaetSCPL25-like в африканському баклажані. Він визначає кількість насіннєвих камер усередині плода – чим їх більше, тим більший плід. У ході експериментів американські вчені модифікували цей ген у томатів і змогли виростити значно крупніші овочі.
На думку науковців, їхня робота закладає основу для майбутнього продовольчої індустрії. Генетичне редагування дозволить підвищити врожайність, зробити плоди стійкішими до кліматичних умов та адаптувати рослини до нових регіонів.
“Досить одного насіння, щоб запустити сільськогосподарську революцію. Так, генетично покращені культури можуть змінити ринки продовольства по всьому світу”, – тріумфує Майкл Шац.
Як розповідало BitukMedia, американський стартап Colossal Biosciences намагається відродити доісторичного мамонта. Своїм першим кроком дослідники вивели “волохату мишу”. Так перевірили процеси редагування генів. Сподіваються, що мамонтеня побачить світ вже до 2028 року.