Картина “Польський вершник” з Колекції Фріка у Нью-Йорку пройшла перевірку з використанням технології штучного інтелекту (ШІ). Аналіз підтвердив, що твір належить пензлюі Рембрандта. Суперечка навколо авторства митця точиться вже багато років.
Про це розповідає The Art Newspaper.
Історики мистецтва довгий час сумнівалися в авторстві картини “Польський вершник”, датованої близько 1655 року.
40 років тому глава Дослідницького проєкту Rembrandt Research Project (RRP) Йосуа Брюйн засумнівався в авторстві полотна – йому впала в око подібність картини до робіт учня Рембрандта Віллема Дроста.
1997 року RRP офіційно назвав “Польського вершника” картиною Рембрандта. Але сумнів це не розвіяло. Апологети Віллема Дроста вказували на недостатньо пропрацьований пейзаж та властиві майстру мазки.
Натомість прихильники автентичності вказували на світлотінь, композицію та емоційну глибину сцени, які притаманні роботам живописця. Вони припускали, що роботу могли завершувати учні, але ключові елементи, безсумнівно, належать великому майстру.
Тоді ж, у 1984 році, під сумнів було поставлено й інші твори майстра, а загальний список стовідсоткових картин скоротився більш ніж удвічі — з 650 до 265 полотен. До слова, багатьом з них надалі повернули попереднє авторство.
І от тепер для аналізу картини була запрошена фірма Art Recognition, яка використовує алгоритми машинного навчання. Система оцінила ймовірність того, що різні ділянки полотна належать пензлю Рембрандта, вона виявляла закономірності мазків та стилістичні особливості.
ШІ підтвердив, що нижня частина коня, разом з копитами та ділянкою землі, була додана реставраторами у XIX столітті. Але основне полотно демонструє високий рівень відповідності стилю Рембрандта. Імовірність авторства варіювалася від 69 до 83% – згідно з методологією Art Recognition, це вагомий аргумент на користь автентичності.
Офіційна позиція Колекції Фріка залишається незмінною: музей утримується від коментарів щодо результатів ШІ-аналізу.

Компанія Art Recognition — найперспективніша та найуспішніша з фірм, що створюють нові інструменти для аналізу творів мистецтва з використанням штучного інтелекту. Її заснувала у 2019 році Карина Поповичі, колишня фізикиня, докторка наук у галузі обчислювальної техніки. Art Recognition розробляє алгоритми штучного інтелекту для аналізу та оцінки справжності картин. Вивчається провенанс, проводяться необхідні лабораторні дослідження.
Завдяки штучному інтелекту мистецький світ поглинула нова хвиля атрибуції картин. Працівники музеїв та колекціонери у захваті та у часі одночасно. А раптом таки підробка? А якщо оригінал?
Як розповідало BitukMedia, американець Ентоні Еєрс прагнув довести, що картина за 30 тис. доларів, яку він придбав в антикварній крамниці, була створена самим Рафаелем. Через три десятка років штучний інтелект знайшов 97-відсоткову відповідність.