Site icon Bituk Media

“Нульовий камінь”: туристка виявила в Альпах сліди тварин віком 280 млн років

Сліди земноводних і рептилій, що жили в епоху, яка передувала динозаврам, з’явилися внаслідок танення льоду. Фото - Elio Della Ferrera/Museo di Storia Naturale di Milano

Під час хайкінгу в італійських Альпах туристка випадково знайшла камінь із “дивними круглими зображеннями”. Виявилось, що це сліди рептилій та амфібій, яким близько 280 млн років. Знахідка розташована на висоті 1,7 тис. м і зробити її вдалося через танення снігу та льоду.

Про це розповідає The Guardian.

Туристка виявила у північній частині Італійських Альп перші сліди цілої доісторичної екосистеми. Відкриття було зроблено у гірському хребті Вальтелліна-Оробі у Ломбардії.

Влітку 2023 року Клаудія Стеффенсен з селища Ловеро, що у провінції Сондріо, разом з чоловіком вирушила на прогулянку в гори. Вони рухалися кам’янистою стежкою в долині Амбрія, неподалік кордону зі Швейцарією, коли жінка наступила на світло-сірий камінь, який її зацікавив.

“Минулого літа був дуже спекотний день. Ми хотіли врятуватися від спеки, тож вирушили в гори. На зворотному шляху нам довелося дуже обережно спускатися стежкою. Мій чоловік йшов попереду і дивився просто перед собою, а я під ноги. Я поставила ногу на камінь, який здався мені дивним. Він був схожим на цементну плиту. Потім я звернула увагу на дивні круглі малюнки з хвилястими лініями. Я придивилася і зрозуміла, що це відбитки”, – розповіла туристка.

Клаудія сфотографувала їх, і пізніше знімок потрапив до палеонтолога Крістіано Даль Сассо з Музею природної історії в Мілані. Вчений заявив, що знайдені на висоті 1700 м сліди належать амфібіям та рептиліям, які жили у пермський період.

“Динозаврів тоді ще не існувало, але автори найбільших слідів, мабуть, теж були значних розмірів – до трьох метрів завдовжки”, – розповів Крістіано Даль Сассо.

Знахідка отримала назву “Нульовий камінь”. Деякі з об’єктів доправили до музею природної історії в Мілані для експозиції.

Іхнолог Лоренцо Маркетті з Музею природної історії в Берліні заявив, що відбитки настільки добре збереглися, що вченим вдалося виявити “вражаючі деталі”, наприклад, “відбитки нігтів і шкіри живота деяких істот”.

В екосистемі також було виявлено скам’янілі фрагменти рослин, насіння та навіть відбитки дощових крапель. Стеффенсен зізналася, що дуже пишається тим, що їй вдалося зробити внесок у науку.

“Відкриття у долині Амбрія є наслідком зміни клімату. Виняткова особливість відкриття – висота, на якій його було зроблено. Це район, схильний до зсувів, тому там також відбувалися відшарування гірських порід, які виявили на світ ці скам’янілості. Це дуже важливе палеонтологічне відкриття”, – заявив Доріано Кодега, президент природного парку Вальтелліна-Оробі.

Раніше в Альпах вже знаходили сліди давньої екосистеми. 2020 року на висоті 2200 м в Альтопіано-делла-Гардетта виявили скам’янілі сліди крокодилоподібної доісторичної рептилії.

Як розповідало BitukMedia, наприкінці липня мешканець Запоріжжя Костянтин Неліпа знайшов на околицях Запоріжжя кістки мамонта. Чоловік передав їх до Національного заповідника “Хортиця”. Науковці кажуть – такої знахідки ще не було.