Реставрація, якою може похвалитися Коломия: під час створення ветеранського простору “Гарт” було збережено історичні двері. Їхній вік – 235 років.
Про це ГО “Коло брами” повідомляє в своєму фейсбуці.
Громадська ініціатива “Коло брами” відновила одні з найстаріших дверей у Коломиї на Івано-Франківщині. Майстри повернули до життя 235-річні двері, розташованого на вулиці Мазепи, 4.
Під час реставрації відкрили первісну деревину, що була прихована під численними шарами фарби. Фасад дверей прикрашає “ялинковий” візерунок з дуба, а задня частина виготовлена з сосни.
Реставратори студії IDEA studio очистили деревину, провели обробку від шкідників, зберегли оригінальні металеві заклепки, деякі з яких були замінені, і зберегли функціонуючі старовинні завіси.
Будівлю зведено у 1789 році, а реконструйовано в 1811-му. Приміщення має багату освітню історію: до 1892 року тут функціонувала “Головна окружна польсько-німецька школа”. Директором з 1824 до 1856 року був Микола Верещинський – український етнограф і засновник альманаху “Русалка Дністрова”.
У будівлі працювала польська семирічна школа імені Пірамовича (1893–1939 рр.), фармацевтичне училище за радянських часів, а з 1992 до 1997 року на другому поверсі розміщувався Музей історії міста Коломиї. До 2023 року тут функціонував центр зайнятості. У листопаді 2024 року будівля стала домівкою ветеранського простору “Гарт”.
“Важливість реставрації, а не заміни на металопластик, годі переоцінити. В Коломиї це єдині двері такого поважного віку, і можливість залишити їх у гарному стані в стінах рідної будівлі – це можливість доторкнутися до історії та бути до неї причетними”, – йдеться у дописі “Кола брами”.
Як розповідало BitukMedia, українці викупили занедбаний палац на Львівщині та самостійно відновили його.