Site icon Bituk Media

Дуже древній ген – науковці визначили, чому троянди мають колючки

Ілюстрація створена за допомогою MidJourney

Міжнародна команда науковців виявила древнє сімейство генів, яке відповідає за колючість стебел у рослин. Ці гени вперше проявилися 400 млн років тому у папоротей. А зараз їх розділяють між собою такі далекі види як троянди, ячмінь, чорниця і томати.

Про це повідомляє СNN.

Слід відзначи, що троянди не мають шипів у прямому сенсі цього слова. Натомість те, що ми бачимо й відчуваємо, є колючками, які утворилися із зовнішніх покривів стебла.

Вперше рослини із колючками з’явилися 400 млн років тому – це були деякі папороті та їхні родичі. Потім ця ознака то з’являлася, то зникала у різних видів під час еволюції.

Сімейство генів, яке то вмикало, то вимикало появу колючок на стеблі під час еволюції, науковці об’єднали під спільною назвою “Одинак”, англійською – Lonely Guy або LOG.

Це сімейство генів відповідає за наявність колючок у 20 видів cучасних рослин, які вивчали науковці. Ці гени є навіть у мохах, які вважають першими наземними рослинами. Вони відповідають за поділ клітин та розростання тканин – проліферацію.

Пасльонові, до яких належить картопля, томати та баклажани, вперше розвинули колючки 6 млн років тому. Зараз цей рід нараховує більше 1 тис. видів, 400 із яких мають колючки.

Те, що колючки мають такі різні рослини, науковці пояснюють конвергентною еволюцією. Це коли різні види адаптуються однаково до одних і тих же умов (як-то птахи і кажани, що розвинули здатність літати).

Співавтор дослідження Захарі Ліппман, ботанік і генетик із медінституту Говарда Г’юза, наголошує – не було одної колючої рослини, від якої пішли усі інші. Іншими словами, у троянди і картоплі немає спільного колючого предка. Просто предки цих видів незалежно один від одного в певний момент “вирішили”, що для захисту від травоїдних їм потрібні колючки. І активували древні гени родини LOG.

Як повідомляло BitukMedia, кавовому дереву арабіка, ймовірно, сотні тисяч років. Такий висновок зробили за результатами дослідження вчених університету Буффало (США), які побудували генеалогічне дерево видів кави. Отже, арабіка з’явилася на Землі задовго до того, як її почали культивувати люди.