Британська скрипалька та композиторка Еллі Вілсон захотіла привернути увагу до проблеми стрімкого зникнення деяких видів метеликів. Для цього вона створила унікальну композицію “Метелик та людина”. Музика народжується з мелодії, яку разом із нею “вигадали” представники 80 видів місцевих метеликів.
Про це розповідає The Guardian.
У захищеній природній зоні Парсонедж-Даун у Солсбері (графство Вілтшир, Велика Британія) музикантка Еллі Вілсон створила оригінальну музичну композицію Moth x Human (“Метелик і людина”). В основі твору — реальні дані про рухи метеликів.
Кожному з 80 видів, які мешкають у цьому природному середовищі, Вілсон присвоїла окремий звук. Коли метелик сідав на спеціальний монітор, система фіксувала його рух і запускала відповідний звук — це створювало випадкову мелодію, яку композиторка доповнила партіями для скрипки, віолончелі, тромбона, фортепіано та синтезатора.

“Я хотіла, щоб комахи стали співавторами твору. Вони створювали крихітні мотиви, з яких я вибудовувала всю композицію, — розповіла Еллі Вілсон. — Навіть стукіт по корпусу віолончелі імітує звук метелика, що потрапив у лампу”.
Кульмінація твору — різке зменшення кількості звуків, що ілюструє ситуацію в іншій місцевості — сільськогосподарській монокультурі, де зафіксовано лише 19 видів метеликів. За словами авторки, слухач має не просто почути, а відчути масштаб біорізноманіття… або його втрату.
Отже, мета британки – привернути увагу до стрімкого зникнення видів, про яке наука попереджає, але не завжди може “донести до серця”.
Метелики є не лише важливою ланкою в харчовому ланцюгу для кажанів, сов та птахів, а й нічними запилювачами. Але через зміну клімату, використання пестицидів і втрату середовища проживання їхні популяції стрімко скорочуються.
Проєкт підтримали Oxford Contemporary Music і вчені з Центру екології та гідрології Великої Британії. Вілсон зазначила, що саме музика дозволила наочно (чи радше — “на слух”) донести важливість проблеми: “Науковці роками намагаються пояснити, наскільки критичне зменшення популяцій метеликів, але сухі цифри не чіпляють. А музика — може”.
Як розповідало BitukMedia, 28-річний американець Ной Джоллі із Нью-Йорка зміг створити музику за допомогою кімнатної рослини. Він підключив рослину до машини, яка реагувала на електричні імпульси, що випромінює листя та стебло.