Вісім здорових дітей з’явилися на світ у Великій Британії завдяки новаторській методиці, яка використовує ДНК трьох людей. Матері з рідкісними генетичними хворобами отримали шанс на здорову дитину — без страху втратити її через невиліковну спадкову недугу. Це ще один прорив у галузі репродуктивної медицини.
Про це розповідає CNN.
Зазвичай наша ДНК зберігається в ядрі клітини. Це саме той спадковий матеріал, який ми отримуємо від матері й батька. Але є й інша частина ДНК — у мітохондріях, органелах, що відповідають за енергозабезпечення клітини. Саме мутації в мітохондріях можуть спричинити важкі захворювання, пов’язані зі слабкістю м’язів, судомами, затримками розвитку, ураженням органів і навіть смертю у дитячому віці.
У звичайних випадках перевірка під час ЕКЗ дозволяє виявити ці мутації. Але в окремих випадках вони можуть бути приховані. Саме тоді на допомогу приходить експериментальна методика, яка вже приносить результати.
Науковці виділяють ядерну ДНК з яйцеклітини чи ембріона матері та переносять її до донорської яйцеклітини зі здоровими мітохондріями, попередньо видаливши з неї власне ядро. Таким чином майбутня дитина отримує ДНК від трьох осіб — матері, батька та донора.
У новому дослідженні вчені з Університету Ньюкасла (Велика Британія) та університету Монаша (Австралія) повідомили, що з 22-х пацієнток вісім народили здорових дітей без ознак мітохондріальних хвороб. Ще одна жінка перебуває на пізньому терміні вагітності. В одного новонародженого зафіксували трохи вищий рівень мутованих мітохондрій, ніж очікувалося, але, за словами науковців, він не загрожує здоров’ю, хоча й потребує спостереження.
“Це важливий етап для репродуктивної медицини. Методика надає шанс парам, яким не допомагає традиційне тестування ембріонів”, — прокоментував д-р Зев Вільямс, керівник Центру фертильності Колумбійського університету.
Втім, експерти наголошують, що дитина не матиме жодних зовнішніх ознак донора. Адже ДНК з донорської яйцеклітини становить менше 1% генетичного коду малюка. “Після пересадки кісткового мозку в організмі лишається набагато більше чужої ДНК, ніж у цьому випадку”, — пояснив д-р Робін Ловелл-Бедж, генетик із Франсіс Крік Інституту.
До слова, першою країною, де народилася дитина з ДНК трьох людей, була Мексика. У 2016 роц американські лікарі (з Нью-Йорка) виконали процедуру в цій латиноамериканській країні, щоб обійти юридичні обмеження у США. Жорсткі обмеження на втручання у спадковий геном діють у США й досі.
Тим часом Велика Британія стала першою країною, яка офіційно легалізувала цю методику того ж 2016 року. Народження вісьмох здорових дітей стало першою підтвердженою серією народжень у межах легального клінічного протоколу, схваленого британськими регуляторами.
У Великій Британії кожна пара, яка хоче народити дитину за допомогою донорських мітохондрій, повинна отримати дозвіл на це від національного регулятора у сфері фертильності. Станом на липень 2025 року, 35 пацієнтам було офіційно дозволено скористатися цією методикою.
Попри науковий прогрес, деякі критики попереджають: невідомо, який вплив ці технології матимуть на майбутні покоління, адже йдеться про зміну ДНК, що може передаватися спадково.
Для Ліз Кертіс, мами, яка втратила доньку Лілі від мітохондріального захворювання у 2006 році, це питання глибоко особисте. Вона заснувала благодійний фонд The Lily Foundation, який підтримує такі дослідження. “Нам сказали, що лікування не існує, і Лілі помре… Це знищило наш світ. Сьогоднішні новини — це промінь надії для родин, які живуть у постійному страху”, — говорить Кертіс.
Як розповідало BitukMedia, у світі народилася перша дитина за новою процедурою Fertilo, коли яйцеклітини дозрівають поза тілом. На думку авторів технології стовбурових клітин, вона випереджає звичне ЕКЗ за кількома параметрами та знаменує поворотний момент у сфері репродуктивного здоров’я жінок.