Середа, 16 Липня, 2025
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Таємна мова природи: тварини реагують на звуки, які видають рослини

Важливо

Рослини “кричать” — і тварини це чують. Нове дослідження з Тель-Авівського університету вперше довело, що тварини можуть реагувати на звуки, які видають рослини у стресовому стані. І це може свідчити про існування невидимої екосистеми взаємодії між ними.

Про це розповідає BBC.

У сенсаційному експерименті вчені з’ясували: самки молі уникають відкладати яйця на томатних кущах, якщо ті перебувають у стресовому стані, наприклад, через зневоднення, і видають при цьому характерні звуки. Це перший у світі доказ того, що тварини змінюють свою поведінку у відповідь на “сигнали тривоги” від рослин.

Щоб переконатися, що комахи реагують саме на звуки, вчені провели серію лабораторних експериментів із контролю візуальних факторів. Звуки, про які йдеться, недоступні для людського вуха — вони перебувають за межами нашого слухового діапазону. Але їх здатні вловлювати комахи, деякі ссавці й кажани.

“Це перший випадок, коли вдалося довести, що тварина реагує на звук, який видає рослина», — каже професор Йоссі Йовель з Тель-Авівського університету.

Ще два роки тому та ж дослідницька група вперше оприлюднила докази того, що рослини видають ультразвукові сигнали у відповідь на шкоду або несприятливі умови.

Як це виглядає на практиці? Під час досліду вчені простежили за поведінкою самок молі, які зазвичай відкладають яйця на здорових кущах томатів — адже саме там їхні личинки зможуть харчуватися. Проте коли рослина була зневодненою і “сигналізувала” про це ультразвуковим шумом, міль відмовлялася залишати потомство.

“Це лише початок. Якщо одна тварина здатна чути рослини, можливо, інші теж ухвалюють рішення — запилювати, ховатися чи, навпаки, уникати рослин — спираючись на ці звуки”, — припускає Йовель..

Команда також планує дослідити, чи можуть самі рослини “слухати” одна одну. За словами професорки Лілах Хадані, ймовірно, у відповідь на тривожні сигнали сусідів рослини можуть, наприклад, зменшувати випаровування води під час посухи. “Якщо одна рослина страждає, це може бути важливим сигналом для інших”, — каже Хадані.

Дослідники підкреслюють: рослини не мають свідомості. Їхні звуки — це не емоції, а наслідок фізичних змін у тканинах, наприклад через нестачу води. Проте тварини — і, можливо, інші рослини — можуть ці сигнали зчитувати і використовувати.

Вчені вважають, що в ході еволюції рослини могли навчитися “видавати” більше або гучніші звуки, якщо це давало їм перевагу. Наприклад, захист від шкідників. У відповідь тварини могли вдосконалити здатність чути ці сигнали. “Це величезний, ще майже невідомий світ — ціла звукова екосистема, що чекає на відкриття”, — підсумовує професор Хадані.

Як розповідало BitukMedia, золотушник високий (Solidago altissima) назвали “найрозумнішою” рослиною. Вчені з Корнельського університету (США) вважають, що його поведінку можна розглядати як прояв інтелекту, що робить рослину частково розумною. Золотушник буквально змінює свою поведінку залежно від інформації, отриманої з довкілля.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі