Понеділок, 14 Липня, 2025
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Битва за книги: найстаріша бібліотека рятує 100 тисяч томів від навали жуків (ВІДЕО)

Важливо

В Угорщині в тисячолітньому абатстві Паннонгалма розпочалась масштабна операція з порятунку книжкової спадщини. Через навалу жуків-бібліофагів під загрозою знищення опинилось близько 100 тисяч старовинних книг. Тепер їх пакують у мішки без кисню, щоб знищити шкідників. Вважається, що поява комах зумовлена змінами клімату.

Про це розповідає CNN.

У бібліотеці Паннонгалмського архабатства, одного з найдавніших монастирів Угорщини й об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, виявлено небезпечне зараження жуками-хлібними точильниками (Stegobium paniceum). Ці мікроскопічні шкідники, які зазвичай мешкають у крупах та спеціях, атакували книжкові палітурки, де їх приваблюють желатинові й крохмальні клеї.

В інфікованому секторі зберігається приблизно чверть із 400 тисяч томів бібліотеки. Понад 100 тисяч книг наразі ретельно вилучають зі стелажів і пакують у герметичні пластикові мішки, звідки відкачують кисень, створюючи азотне середовище. Без доступу до повітря протягом шести тижнів шкідники мають загинути.

Всі фото – George Robert Vitkos/ Facebook

“Ми вперше стикаємось із настільки масштабним зараженням. Ураження поширилось на кілька частин бібліотеки, тож обробці підлягає вся колекція одночасно”, — розповідає Зофія Едіт Гайду, головна реставраторка проєкту.

Абатство Паннонгалма було засноване в 996 році — ще до офіційного створення Угорського королівства. Його бібліотека є найстарішою в країні, вона зібрала не лише релігійні тексти, а й перший книжковий каталог Угорщини. Тут зберігаються десятки тисяч унікальних книг, серед яких 19 середньовічних кодексів і повна Біблія XIII століття. У колекції також є кілька сотень рукописів, що передують винаходу друкарства, і тисячі книг XVI століття.

Хоча найцінніші томи зберігаються окремо і не були заражені, директорка бібліотеки Ілона Ашваньї зізнається: кожна втрата болюча. “Навіть якщо книга масово перевидається і, здавалося б, легко замінна, її пошкодження жуком — це втрата частини культури”, – каже вона.

Чому комахи атакували саме зараз? Причиною навали реставратори вважають кліматичні зміни. Зі зростанням середньої температури в Угорщині протягом року жуки отримують змогу проходити більше циклів розвитку. “Раніше ми найчастіше мали справу з пліснявою. Але зараз, з потеплінням, бачимо більше інфекцій, пов’язаних із комахами”, — пояснює Гайду.

Фото – George Robert Vitkos/Facebook

Після шеститижневої азотної обробки книжки оглянуть та пропилососять. Пошкоджені шкідниками – реставруватимуть. А ті, що зазнали серйозних ушкоджень, вирушать на реставрацію. Відновлення бібліотеки планується на початок наступного року.

Усе це відбувається відповідно до Бенедиктинського статуту, що діє в абатстві понад 15 століть. За словами директорки, статут вимагає ставитись до всього майна монастиря як до священного посуду вівтаря.

“Це не просто книги. Це наша історія, наше духовне надбання, відповідальність перед минулим і майбутнім”, — каже Ілона Ашваньї.

Як розповідало BitukMedia, у Національній бібліотеці Франції виявили чотири книги XIV століття, обкладинки яких могли бути пофарбовані за допомогою миш’яку. Фоліанти помістили на карантин.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі