Середа, 9 Липня, 2025
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Птерозавр на ім’я Богиня світанку: описали новий вид крилатого ящера

Важливо

Новий вид крилатого ящера, що ширяв небом понад 200 мільйонів років тому, виявили в Аризоні. Його рештки збереглися завдяки вулканічному попелу — і це найдавніший птерозавр, знайдений на території Північної Америки.

Про це розповідає ВВС.

Вчені зі Смітсонівського національного музею природничої історії (Вашингтон, США) ідентифікували новий вид птерозавра, який мешкав ще в тріасовому періоді. Йому дали назву Eotephradactylus mcintireae, що в перекладі означає “богиня світанку з попелястими крилами”. Ця назва є даниною вулканічному попелу, що вкрив і зберіг рештки істоти в давньому руслі річки.

Щелепу птерозавра знайшли ще 2011 року в Національному парку “Скам’янілий ліс” (Петрифайд-Форест) в Аризоні, але лише сучасні методи 3D-сканування дозволили зрозуміти, що це абсолютно новий для науки вид. Знахідці приблизно 209 млн років, і це робить її найстарішим птерозавром, відомим у Північній Америці.

“Кістки тріасових птерозаврів надзвичайно тендітні, порожнисті й часто просто не встигають скам’яніти — знищуються до того”, — пояснив доктор Мартін Клігман, один з авторів дослідження, опублікованого в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Щелепну кістку птерозавра розміром з чайку знайшли у скелі віком 209 мільйонів років. Зображення – Suzanne McIntire

У часи, коли жив Eotephradactylus, територія сучасної Аризони була частиною суперконтиненту Пангея, а на місці пустелі було річкове русло. Саме воно й стало пасткою для решток давніх істот. Окрім щелепи птерозавра, у цьому ж шарі виявили зуби, луску риб, фрагменти кісток, а також скам’янілий послід (копроліти).

За словами науковців, зуби птерозавра зношені на кінчиках, що свідчить про його дієту — ймовірно, він харчувався дрібними рибами з жорсткою лускою.

Цей унікальний пласт скам’янілостей дає змогу зазирнути в екосистему 200-мільйонної давності. Поруч із птерозавром тоді жили гігантські амфібії, древні родичі крокодилів, а також знайомі нам нині тварини — жаби та черепахи. Це вікно в часи, коли старі види ще не зникли, а нові вже почали домінувати.

“Такі місця — мов капсула часу, — каже Клігман. — Вони дають змогу побачити, як змінювалася еволюція на зламі епох”.

Як розповідало BitukMedia, у Монголії палеонтологи ідентифікували новий вид динозавра, який є близьким родичем легендарного хижака Tyrannosaurus rex. Він став відсутньою ланкою між меншими тиранозаврами та гігантами типу T. rex, проливаючи світло на еволюцію цих домінантів пізнього крейдового періоду.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі