Site icon Bituk Media

Гігантські черевики збили археологів з пантелику. Що за велетні їх носили?

Фото - The Vindolanda Trust

На дивовижну знахідку натрапили археологи на території римського форту Магна на півночі Британії. Йдеться про надзвичайно велике шкіряне взуття. Одразу вісім пар мали довжину понад 30 см, що відповідає сучасному українському 46–47 розміру. Що за велетні носили таке взуття?

Про це розповідає BBC.

На початку цього року в римському форті Магна, розташованому поблизу відомої пам’ятки Вал Адріана англійському графстві Нортумберленд, археологи дістали з-під землі 32 пари давньоримського взуття. З них вісім пар виявилися надзвичайно великими – понад 30 см завдовжки. Це відповідає сучасному британському розміру 13–14 або українському 46–47. Довжина підошви найбільшої пари сягає 32,6 см (тобто перевищує український 50 розмір).

Така кількість гігантського взуття змусила фахівців переглянути уявлення про “середньостатистичного” римлянина.

Для порівняння: у сусідньому поселенні Віндоланда, де за 55 років знайшли понад 5000 римських сандаль, таких великих було лише чотири або п’ять, розповіла докторка Елізабет Грін, фахівчиня з римської археології.

Усе взуття знайшли в оборонному рову, який римляни також використовували як сміттєзвалище. Це, ймовірно, і дозволило зберегтися шкірі: ґрунт у цих місцях має низький вміст кисню, завдяки чому органічні рештки не розкладаються століттями.

Таємниця, яка стоїть за цими гігантськими сандалями, поки що не має пояснення, каже археологиня Рейчел Фрейм. За її словами, існує кілька теорій щодо їхнього походження. Можливо, за часів римлян у цьому регіоні жили дуже високі люди з дуже великими розмірами ноги. Або ж це були приїжджі з якихось інших країв – вони були надзвичайно високого зросту і мали великі стопи.

Серед інших артефактів — дитяче взуття та дерев’яний гребінь, який, за словами Фрейм, “виглядає майже як сучасний гребінець для вошей”.

Фото – The Vindolanda Trust

Археологам поки що майже нічого невідомо не тільки про колишніх власників величезного взуття, а й про його вік. Припускають, що цим сандалям близько двох тисяч років. Розгадати таємницю допоможе аналіз кераміки, знайденої в тих самих шарах ґрунту. За стилем посуду вчені сподіваються точніше датувати взуття та краще зрозуміти, хто саме жив у фортеці в різні періоди.

Як розповідало BitukMedia, знахідка із середньовічної вигрібної ями наштовхнула науковців на несподіваний висновок. Йдеться про традиційний черевик, кломп, віком близько 500 років, на який натрапили який під час будівництва підземного сховища для сміття в муніципалітеті Алкмаарі (Нідерланди).