Дослідники з кількох країн дійшли висновку, що симптоми депресії та тривожності можуть передаватися від одного партнера до іншого… через рот. Точніше — через обмін бактеріями під час поцілунків. Така передача пов’язана зі змінами в оральному мікробіомі, які, виявляється, можуть впливати на психічне здоров’я.
Про це розповідає New Atlas.
Парам, які звикли демонструвати свою любов пристрасними поцілунками, можливо, варто зважити на нові наукові дані. Як з’ясували дослідники з Ірану, Індії, Італії та Великої Британії, тривожність і депресію можна передати партнеру через обмін бактеріями в роті, зокрема під час поцілунків.
Міжнародна команда вчених проаналізувала дані 268 пар, які нещодавно одружилися й жили разом не більше шести місяців. Одним із партнерів у кожній парі була людина з діагностованим безсонням, депресією та тривожністю, інший — здоровим контрольним учасником. Впродовж 180 днів дослідники відстежували склад орального мікробіому обох партнерів, а також рівень кортизолу в слині — гормону стресу.
Через пів року здорові учасники почали демонструвати ознаки, подібні до своїх партнерів: погіршення якості сну, підвищений рівень тривожності та депресії, зростання рівня кортизолу. Причому жінки виявилися більш уразливими до змін. Водночас мікрофлора їхньої ротової порожнини стала більш подібною до мікрофлори партнера з розладами.
Це, на думку вчених, свідчить про передачу орального мікробіому, яка потенційно може змінювати психічний стан людини. “Ми виявили, що зміни в складі бактерій у роті пов’язані з погіршенням сну, підвищенням рівня кортизолу та симптомами депресії й тривожності”, — зазначають автори дослідження.
До цього часу вплив мікробіому здебільшого вивчали в контексті кишківника. Та нині вчені дедалі частіше звертають увагу на мікробіом ротової порожнини, адже його порушення також пов’язують з аутизмом, деменцією, хворобою Паркінсона, шизофренією, тривожними та депресивними розладами.
Результати дослідження свідчать, що тісний фізичний контакт може призводити до бактеріальної синхронізації, яка, своєю чергою, впливає на фізіологічні та психічні реакції партнерів. Це відкриває перспективи для більш цілісного й персоналізованого підходу до лікування ментальних розладів.
Попри новаторські висновки, дослідження має кілька обмежень:оцінка психічного стану базувалась на самозвітах, а не клінічних діагнозах; аналізувався лише ранковий рівень кортизолу; спільні побутові звички, включно з харчуванням, не контролювались; бактеріальні зразки брали лише з мигдаликів та глотки, не охоплюючи всю порожнину рота.
Дослідники підкреслюють, що зв’язок між поцілунками та передачею тривожності ще потребує подальшого вивчення: “Це асоціативне дослідження, і потрібно довести причинність. Але якщо вона підтвердиться — наслідки будуть вагомими для сучасної науки”.
Вчені підкреслюють: це не означає, що тепер потрібно уникати близькості чи поцілунків. Але нові дані відкривають нові двері в розумінні того, як сильно мікробіом впливає на психіку, і як пари справді “ділять” не лише побут, а й біохімію.
Як розповідало BitukMedia, у США з’явилася програма, яка розпізнає депресію. Вона аналізує вираз обличчя і використовує для цього фотографії зі смартфона. Mood Capture може допомогти з ранньою діагностикою розладів психіки. Розробники вважають, що технологія стане загальнодоступною упродовж п’яти років.