Site icon Bituk Media

“Це дідусь сучасного футболу”: батьківщина гри опинилась під питанням

Фото - з відкритих джерел

У шотландській глибинці виявили футбольне поле, на якому грали ще у XVII столітті — задовго до того, як у Британії взагалі з’явилися офіційні правила гри. Історик стверджує, що це відкриття може кардинально змінити уявлення про походження футболу.

Про це розповідає The Independent.

Футбольне поле біля церкви Анвот-Керк, що у сільській місцевості сучасного регіону Дамфріс-і-Ґалловей неподалік Солвей-Ферта (Шотландія), може виявитися найстарішим у світі. Саме тут, як свідчать історичні документи, вже в 1600-х роках регулярно грали у футбол. Це майже за два століття до того, як в Англії у 1863 році була створена Футбольна асоціація та вперше формалізовані правила гри.

Історик спорту Ґед О’Браєн, засновник Шотландського футбольного музею, посилається на лист, написаний преподобним Самуелем Разерфордом на початку XVII століття. У ньому священник обурено згадує, що “люди грали у футбол” саме на цій землі — і, що важливо, по неділях, у післяобідню пору. Це порушувало святість вихідного дня, тому Разерфорд наказав прихожанам розставити великі камені на полі, аби завадити грі.

Частина каміння на стародавньому футбольному полі. Фото – BBC

“Це — одне з найважливіших речень, які я коли-небудь читав в історії футболу”, — каже О’Браєн в інтерв’ю The Times. — “Воно конкретно вказує на місце, де розташовувалося футбольне поле. І доводить, що в Шотландії в справжній футбол грали століттями — не в “моб-футбол”, а в організовану гру”.

Наукові тести ґрунту підтвердили, що камені були розміщені на полі саме в період, коли був написаний лист. За словами історика, це доводить не лише факт гри у футбол, а й існування постійного місця для матчів, певної організації, команд і, ймовірно, базових правил.

Досі вважалося, що у XVII столітті у футбол грали хаотично, часто десятки людей, які гнали по місту свинячий міхур. Але ситуація в Анвоті — інша. Люди приходили грати регулярно по неділях і мали вийти на роботу наступного дня, що вказує на менш насильницький та більш організований формат гри.

“Це — пращур, дідусь сучасного футболу. І він — шотландський”, — наголошує О’Браєн.

Футбол 18 століття. Зображення – Getty

Якщо подальші дослідження підтвердять ці висновки, відкриття може змінити хронологію еволюції футболу і пояснити ранню перевагу Шотландії на міжнародному рівні.

Також історик додав, що з появою міжнародних матчів у 1872 році шотландські клуби постійно обігравали англійські, що теж може бути непрямим доказом того, що Шотландія вже 200 років грала у футбол на той момент, коли Англія тільки почала.

Як розповідало BitukMedia, у Китаї група студентів відтворила давній рецепт приготування рису з епохи династії Хань. Відповідний сорт крупи довелось обирати з 40 тисяч існуючих. Страву готували за стародавнім текстом, знайденим у гробниці генерала, і результати приголомшили навіть сучасних шеф-кухарів.