Четвер, 1 Травня, 2025
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Тиранозавр повертається — цього разу у вигляді сумочки. Біотехнологи диктуватимуть моду?

Важливо

Група вчених у Великій Британії працює над проривом у світі моди та біотехнологій — у лабораторії створюють перший у світі матеріал, схожий на шкіру, на основі ДНК тиранозавра. Це може покласти початок новій ері розкоші без шкоди для довкілля та тварин.

Про це розповідає Daily Mail.

Шкіра з тиранозавра — це не сюжет фантастичного фільму, а цілком реальний проєкт. Британські науковці оголосили про розробку нового біоматеріалу, створеного з використанням фрагменту колагену з викопного зразка T. Rex.

Ідея належить консорціуму з трьох компаній: The Organoid Company, Lab-Grown Leather Ltd і креативного агентства VML. Лабораторія в Ньюкаслi вже працює над вирощуванням так званої “шкіри” з відтвореної послідовності ДНК тиранозавра. В її основі фрагмент колагену, отриманий зі скам’янілості, знайденої у 1988 році в американському штаті Монтана. Зразок був одним із найповніших на той час і навіть зберіг сліди білків крові.

Колаген — ключовий білок, який забезпечує еластичність і міцність шкіри. Вчені за допомогою сучасної геномної інженерії реконструювали повну послідовність колагену, схожу на ту, що могла бути у тиранозавра, і вбудували її в клітини для лабораторного вирощування тканини. Таким чином формується щільна мережа волокон, подібна до середнього шару шкіри — з неї і створюється новий матеріал.

“Це унікальний приклад того, як можна поєднувати біотехнології та креативність для створення матеріалів майбутнього”, — розповів Томас Мітчелл, генеральний директор The Organoid Company. За його словами, цей матеріал стане альтернативою натуральній шкірі, яка часто пов’язана з вирубкою лісів, застосуванням токсичних хімікатів у процесі дублення та жорстоким поводженням з тваринами.

Бас Корстен, креативний директор агентства VML, додав: “Ми беремо біологію минулого, щоб створити розкіш майбутнього”.

Перші вироби з “шкіри” тиранозавра планують презентувати вже наприкінці 2025 року — це будуть аксесуари. У подальшому технологію можуть застосовувати не лише у модній індустрії, а й для виготовлення салонів автомобілів та меблів.

Зображення – beaumonde_davlynne/ Instagram

Хто б міг подумати, що динозаври еволюціонували не лише для того, аби виживати в екстремальних умовах, а й для того, щоб стати сумочкою або валізою! Вже зараз автори ідеї кажуть, що штучна шкіра, з якої вони почнуть виготовляти аксесуари, відрізнятиметься від решти замінників природною міцністю, ремонтопридатністю та тактильністю. Йдеться про якості, які можна отримати лише від виробів з натуральної шкіри. Ба більше — для виробництва речей зі шкіри тиранозавра не доведеться вирубувати ліси та застосовувати шкідливі хімікати. Загалом суцільні плюси для навколишнього середовища.

Професор Че Коннон із компанії Lab-Grown Leather підсумовує: “Ми відкриваємо потенціал для створення етичних матеріалів навіть із ДНК вимерлих істот. І T. Rex — лише початок”.

Як розповідало BitukMedia, вчені з американської компанії Colossal Biosciences заявили про перший випадок відновлення зниклого виду тварин. За допомогою генетичних технологій вони повернули світу печерного вовка. Трьох цуценят назвали Ромулом, Ремом і Кхалісі. Вони дуже схожі на лютововків із серіалу “Гра Престолів”.

А у 2023 році австралійська компанія Vow створила фрикадельки з м’яса вимерлого мамонта. Вони були вирощені в пробірці за допомогою ДНК тварини. Мета проєкту — продемонструвати потенціал м’яса, вирощеного з клітин без вбивства тварин.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі