Site icon Bituk Media

Прищі можуть зникнути назавжди? Випробовують першу вакцину проти акне

Фото ілюстративне, Andrew Brookes via Getty Images

Французька фармкомпанія Sanofi оголосила про старт клінічних випробувань вакцини проти акне — поширеного захворювання шкіри, яке вражає більшість людей у молодості, а інколи й у зрілому віці. Якщо препарат пройде всі стадії перевірки, він може стати революцією в лікуванні вугрів.

Про це розповідає Live Science.

У США вперше за всю історію медицини розпочалися клінічні випробування вакцини від акне — запального захворювання шкіри, яке турбує до 95% підлітків і багатьох дорослих. Вакцину розробила французька фармацевтична компанія Sanofi, і на першому етапі її тестують на дорослих із середнім та тяжким ступенем вугрового висипу на обличчі.

Акне — це не лише “підліткова проблема”. Його можуть спричиняти гормональні коливання, деякі ліки, спадковість і бактерії, які живуть на шкірі, зокрема Cutibacterium acnes. Найчастіше прищі з’являються на обличчі, спині, грудях і плечах.

Фото – Obencem via Getty Images

Сьогоднішні методи лікування — це переважно антибіотики, ретиноїди (синтетичні похідні вітаміну А), а також гормональні препарати, включно з протизаплідними пігулками. Але всі ці засоби не усувають причину акне, потребують тривалого застосування і можуть викликати побічні ефекти — від сухості шкіри до серйозних змін настрою. Крім того, часте використання антибіотиків призводить до резистентності (стійкості) бактерій — а це загроза і для майбутніх пацієнтів.

Як працює нова вакцина? Технічні деталі в Sanofi поки не розкривають, однак відомо, що вакцина є мРНК-препаратом — як і вакцини проти COVID-19. Вона має навчити імунну систему розпізнавати та блокувати білки бактерій, які спричиняють акне. Ймовірно, йдеться саме про білки бактерії C. acnes, які викликають запальні процеси у шкірі.

Вакцину протестують на 400 добровольцях віком від 18 до 45 років. Як повідомляють, учасників клінічного дослідження вакцинують у кілька етапів: одні отримують справжню вакцину в різних дозах, інші — плацебо. Мета — з’ясувати безпечність та ефективність нового препарату.

Випробування вакцини тривають з квітня 2024 року і завершаться не раніше 2027-го. Якщо результати будуть успішними, після цього препарат має пройти ще кілька етапів перевірки — тож до аптек вакцина потрапить не раніше початку 2030-х років.

Зазвичай повний цикл створення вакцини — від лабораторії до дозволу на використання — триває близько 10 років. Але Sanofi вже планує окреме дослідження і для пацієнтів із легким акне.

Подібну вакцину прагнуть створити не лише у Франції. Група вчених з Каліфорнії (США) вже створила вакцину, яка блокує дію ферменту гіалуронідази у бактерії C. acnes. Цей фермент руйнує захисну речовину шкіри — гіалуронову кислоту — і провокує запалення. На мишах ця вакцина зменшила симптоми акне на 50%, і тепер готується до клінічних випробувань на людях.

Вчені погоджуються: бажана вакцина має діяти не лише на бактерії, а й на інші причини акне — зокрема гормональні та генетичні.

Як розповідало BitukMedia, вчені зі Школи медицини Університету штату Вашингтон (США) повідомили, що ДНК-вакцина проти агресивного типу раку молочної залози пройшла першу фазу клінічних випробувань на людях. Експериментальний препарат показав себе як цілком безпечний. Він здатний викликати сильну імунну реакцію на ключовий білок пухлинних клітин.