Субота, 26 Квітня, 2025
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Акули – не собаки: вчені шоковані тим, що мусять це пояснювати

Важливо

Акули кусаються не просто так. Нове дослідження французьких вчених виявило: до зростання кількості нападів цих морських хижаків призводить не їхня природна кровожерливість, а люди з камерами, які прагнуть “контенту” за будь-яку ціну. Селфі, відео з погладжуванням плавників та спроби влаштувати обійми з акулами – усе це має наслідки. І не завжди вподобайки.

Про це розповідає The New York Post.

Французькі науковці з Університету PSL у Парижі оприлюднили результати дослідження, яке пов’язує зростання нападів акул з поведінкою туристів та блогерів, які заради ефектних відео свідомо йдуть на контакт з хижаками.

У статті в журналі Frontiers in Conservation вчені пояснюють: більшість так званих “атак акул” насправді є захисною реакцією тварин. Інакше кажучи — вони кусають у відповідь на дотики, провокації й небажане вторгнення в особистий простір.

“Я не раджу, як це роблять багато інфлюенсерів, хапатися за спинні плавники акул чи гладити їх, намагаючись показати, що вони нешкідливі”, — каже професор Ерік Клюа, провідний автор дослідження.

У мережі дедалі більше відео, де контентмейкери плавають поруч із акулами, торкаються їх чи намагаються фотографувати максимально близько. Так, популярна в Instagram підводна фотографиня з Гаваїв Тайлор Каннінґем торкається носа тигрової акули, коментуючи це словами: “Акули тут — наче родина”.

 

 
 
 
 
 
Переглянути цей допис в Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Допис, поширений Taylor Cunningham | Sharks & Freediving (@taylork.sea)

Але не всі зустрічі закінчуються хепі-ендом. Два місяці тому канадська туристка втратила обидві руки після того, як спробувала сфотографуватися з шестифутовою акулою на карибських островах Теркс і Кайкос. А зовсім недавно, в Ізраїлі, під час зйомки з акулами загинув 40-річний батько чотирьох дітей Барак Цах. “Він пішов у воду пірнати та фотографувати акул, а не годувати їх чи гратися з ними”, – пояснила пізніше родина Цаха.

Професор Клюа та його команда дослідили 74 випадки укусів у Французькій Полінезії за 2009–2023 роки. Переважно йшлося про менших і середніх акул. Близько 5% інцидентів були захисними укусами, зазвичай — без попередження, з кількома поверхневими пораненнями.

Додатковий аналіз глобальної бази Shark Attack Files показав понад 300 схожих випадків — і вчені припускають, що таких інцидентів більше, ніж вважалося.

Частина проблеми — в нерозумінні різниці між видами акул. “Люди розрізняють йоркширського тер’єра й пітбуля, але не бачать відмінностей між рифовою акулою й акулою-биком. Хоча для моря це — аналогія саме така”, — зауважує Клюа.

Морський біолог Девід Шіффман у коментарі The Washington Post сказав, що вченим доводиться всерйоз просити людей не чіпати шестиметрових хижаків – настільки абсурдною стала ситуація.

Цікаво, що за статистикою більше людей гине щороку, роблячи селфі, ніж від нападів акул. І хоча інфлюенсери — головні герої таких історій, серед “відважних плавців” також є зірки шоу-бізнесу: співачка Сіара, Белла Торн, актори Зак Ефрон і Вілл Сміт.

Навіть деякі науковці підігрівають інтерес. У 2019 році морська біологиня Оушен Ремсі стала вірусною після того, як плавала з велетенською білою акулою на прізвисько Deep Blue — ймовірно, найбільшою у світі. Її відео викликало критику з боку інших дослідників.

Професор Ерік Клуа зазначив, що через акул щороку гине не більше 10 людей. Для порівняння, собаки вбивають понад 10 тис. Незважаючи на це, ставлення до акул залишається переважно негативним.

Науковець сподівається, що його дослідження допоможе зменшити кількість укусів, а журналісти почнуть точніше пояснювати, чому виникають напади. Адже винна зазвичай — людина, а не тварина.

“Милуйтеся акулою, але не забувайте, що це дика тварина. Хижак. І вона може діяти як хижак”, — підсумовує вчений. “Це не лише питання безпеки, а й поваги”.

Як розповідало BitukMedia, знайшовся щасливчик, який провів майже добу у воді з хижаками на північному узбережжі Австралії – і вижив! Чоловіка, чий човен перекинувся у бурхливому морі, врятували після того, як він витримав майже 24 години у воді, що кишить акулами та крокодилами. Він буквально чіплявся за шматок дерева.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі