П’ятниця, 25 Квітня, 2025
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

На крилах турботи: чоловік у костюмі кульона пройшов 85 км заради птахів

Важливо

У Великій Британії колишній театральний лялькар Метт Тревелян на Великдень здійснив незвичний 85-кілометровий похід у костюмі… птаха. Це був його спосіб привернути увагу до тривожного скорочення популяції кульона великого, одного з найбільш вразливих видів в Європі.

Про це розповідає The Independent.

53 милі (понад 85 км) Метт Тревелян подолав за два дні, прямуючи пішки мальовничим маршрутом Nidderdale Way в англійському Йоркширі — від містечка Пейтлі-Брідж до скель Брімгем. І все це — у саморобному костюмі довжиною понад 3 метри, який він змайстрував із бамбука та пінопласту. Свій похід чоловік приурочив до Всесвітнього дня ку́льона, або кроншне́па (World Curlew Day), який щороку відзначають 21 квітня.

Кульон великий (Numenius arquata) — найбільший прибережний птах Європи з довгим, зігнутим донизу дзьобом, коричневим оперенням і довгими ногами. Вид занесений до Червоного списку Великої Британії ще з 2015 року. Через втрату середовища проживання, зміни клімату та спосіб ведення сільського господарства чисельність цього птаха стрімко зменшується.

“Я справді занепокоєний. Кожне гніздо, кожне яйце, кожне пташеня — на вагу золота”, — каже Тревелян, який нині працює аграрним консультантом у природному парку Nidderdale National Landscape. За його словами, популяція кроншнепів у Великій Британії й особливо в Ірландії та Уельсі за останні роки “була буквально знищена”.

Фото – Nidderdale National Landscape

Щоб популяція стала сталою, потрібно щороку мати щонайменше 10 тис. нових птахів. Для цього кожна пара має вирощувати хоча б одного пташеня раз на два роки — але в реальності майже жодне з чотирьох яєць не доживає до стадії вильоту з гнізда.

Однією з причин проблем із виводком пташенят є сільськогосподарська діяльність — наприклад, косіння трави на сінаж у період гніздування. Метт Тревелян працює з місцевими фермерами, щоби ті відкладали заготівлю сіна та обходили місця гніздування. Однак ще одна загроза — це хижаки середнього рівня: ворони, лисиці та інші тварини, що поїдають яйця й пташенят.

Надзвичайно легкий костюм кулика, за словами Тревеляна, став вдалим поєднанням його творчого минулого і сучасної екологічної роботи. “Виготовлення було нескладним — форма в кроншнепа досить обтічна, а конструкція з бамбука й пінопласту виявилася зручною”, — ділиться він. Сам похід, втім, був “справжньою фізичною працею”.

“Великий кроншнеп — мій улюблений птах, і мені дуже сумно спостерігати, як його кількість різко скорочується по всій Великій Британії. У них дивовижний спів — він торкається до глибини душі. Було чудово чути його під час цього походу”, – зазначив Метт перед стартом.

У рамках своєї індивідуальної акції активіст пройшов 85 км. Маршрут зайняв у Метта дві доби, щодня він ходив по 12 годин.

У Національному парку в Ніддердейлі досі можна зустріти великих кроншнепів. За останні 20 років їхня кількість скоротилася вдвічі – до 58 тис. особин.

Активіст сподівається, що його акція надихне людей брати участь в охороні природи та “взаємодіяти” з довкіллям відповідально. “Якщо ми втратимо кроншнепа — ми втратимо важливу частину дикої природи та британської культури”, ― переконаний Метт Тревелян.

Як розповідало BitukMedia, марафонка в костюмі білого ведмедя встановила світовий рекорд.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі