Середа, 16 Квітня, 2025
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Як неандертальці голили бороди? У кам’яній добі було більше стилю, ніж ми думаємо

Важливо

Уявляєте первісну людину — зі скуйовдженим волоссям, брудним і зі шкурою замість одягу? Але нові дослідження ставлять це під сумнів. Навіть без металу та дзеркал — прадавні люди піклувалися про свій вигляд більше, ніж ми звикли уявляти. Їхній зовнішній вигляд — не просто справа естетики, а питання виживання.

Про це розповідає IFL Science.

Ми звикли уявляти “печерну людину” неохайним бороданем зі шкурою на стегнах і примітивною палицею в руках. Але археологи й антропологи стверджують: це стереотип. Ще 30 тис. років тому люди вже, ймовірно, стежили за зачісками і намагалися видаляти волосся — і не лише з естетичних причин.

Мистецтво догляду за собою простежується і в археологічних знахідках. Так, знаменита фігурка “Венера з Віллендорфа” має складну зачіску чи головний убір, а інші “венери” з тієї доби мають чіткі зачіски — аж до довжини по плечі. А деякі печерні малюнки зображують людей без борід — можливо, поголених. Це свідчить не тільки про наявність певних стандартів краси, а й про локальні стилі, моду, і, можливо, навіть особисту гігієну.

“Венера з Віллендорфа”

Чому вони це робили? Не лише через моду. “Волосся могло слугувати додатковим важелем для супротивника під час сутички, накопичувало бруд, їжу, та було домівкою для паразитів”, – пояснюють автори дослідження. Тож видалення волосся мало і гігієнічний, і практичний сенс.

Але як саме це робили без металу і без бритв? Що знає наука про інструменти кам’яної доби? Для гоління первісні люди могли використовувати:
– обсидіан — вулканічне скло, з якого можна виготовити надгострі леза (навіть сучасні хірурги іноді його використовують),
– кремінь, який легко розщеплюється на гострі уламки,
– мушлі та зуби акул — у наскельному мистецтві теж є натяки на їх використання.

Ще одним способом могла бути епіляція — тобто виривання волосся вручну або за допомогою примітивних пінцетів. Деякі народи, зокрема кочові племена Близького Сходу в Середньовіччі, практикували саме такий підхід.

Аналогічні практики зустрічаються в описах кочових племен VIII століття нашої ери, які документував ісламський юрист аль-Шафії. Згідно з його спостереженнями, іноді волосся могли навіть припалювати вогнем – ефектно, небезпечно, але доволі дієво для тих часів.

Однак варто пам’ятати про обмеження джерел. Як зазначала антропологиня Джудіт Берман ще у 1999 році, не має прямих доказів того, як саме виглядали неандертальці – ні щодо шкіри, ні волосся, ні одягу.

Кістки не зберігають таких деталей, а наскельні малюнки й статуетки залишають простір для інтерпретацій. І все ж навіть побіжна згадка про те, що на зображеннях люди часто без бороди, дає привід замислитись.

Як розповідало BitukMedia, через 115 років після виявлення скелета ніби з небуття постало обличчя 60-річного неандертальця, відомого науковому світу як “Старий”. Його показала Група вчених з Університету Катанії (Італія) на чолі з відомим бразильським 3D-дизайнером Сісеро Мораесом. Він спеціалізується на комп’ютерному відновленні зовнішності давніх людей за їхніми черепами.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі