На початку березня 2025 року, під час сімейної прогулянки пагорбом в Ізраїлі, трирічна дівчинка підібрала “гарний камінчик”. Випадкова знахідка виявилась стародавнім артефактом – амулетом у вигляді скарабея, що датується середньою бронзовою добою.
Про це розповідає Times of Israel.
Трирічна ізраїльська дівчинка знайшла ханаанський амулет у формі скарабея, вік якого становить близько 3800 років, на пагорбі Тель-Азека біля Бейт-Шемеша, повідомило Ізраїльське управління старожитностей (IAA).
Зів Ніцан гуляла з батьками та двома старшими сестрами біля підніжжя пагорба, де знаходиться місце археологічних розкопок, коли вона підібрала те, що зналось їй невеликим камінцем.
“Ми йшли стежкою, і тут Зів нахилилася — і серед усіх каменів навколо неї вона підібрала саме цей, — розповіла Омер, старша сестра Зів. — Коли вона потерла камінчик, видалила з нього пісок, ми побачили, що щось змінилося. Я покликала батьків, щоб вони прийшли подивитися на цей чудовий камінчик, і ми зрозуміли, що знайшли археологічну знахідку і негайно повідомили про це Ізраїльське управління старожитностей”.

Доктор Дафна Бен-Тор, експертка з давніх амулетів та печаток, визначила, що печатка, знайдена Зів, — це ханаанський скарабей, вік якого становить приблизно 3800 років.
“Скарабеї використовувалися в цей період як печатки та амулети. Їх знаходять у могилах, у громадських будівлях та у приватних будинках. Іноді на них нанесено символи або написи, що відображають релігійні вірування чи статус власника”, – розповіла Бен-Тор.
Ханаанські скарабеї — це стародавні амулети або печатки, які походять з Ханаану (територія сучасного Ізраїлю, Палестини, Лівану та частини Сирії й Йорданії). Вони виготовлялися у вигляді скарабея, який у давньоєгипетській культурі символізував відродження, захист і божественну силу. Жук-гнойвик (скарабей) вважався священною істотою, символом нового життя, втіленням Бога-Творця.
Зів знайшла “свого” скарабея біля підніжжя кургану Тель-Азека — важливого археологічного об’єкта, розташованого на Іудейській рівнині. Пагорб заввишки 350 метрів приховує сліди безлічі культур, які змінювали одна одну протягом історії. Саме тут, як вважається, відбулася описана у Біблії сцена битви між Давидом та Голіафом. У середній та пізній бронзовій добі в цьому місці знаходилося процвітаюче місто Азека.
Подібні випадкові знахідки трапляються в різних країнах. Як розповідало BitukMedia, у Норвегії восьмирічна дівчинка на ім’я Еліз помітила поряд зі школою незвичайний камінь і показала його вчительці. Знахідка виявилася рідкісним кинджалом з кременю віком 3700 років. Так випадково знайшлась стародавня зброя, до того ж не місцева.