Понеділок, 31 Березня, 2025
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Вченим вперше вдалося отримати знімки полярного сяйва на Нептуні

Важливо

Вчені вперше отримали зображення полярних сяйв на Нептуні. Їх зафільмував космічний телескоп “Джеймс Вебб”. Перші натяки на явище помітили ще 1989 року. На цій планеті явище виглядає не зовсім звичним: полярні сяйва проявляються не на полюсах, а в середніх широтах.

Про це повідомляє NASA.

У минулому астрономи підозрювали, що на планеті Нептун існує це явище, але підтверджень донедавна не було, повідомили на сайті NASA.

Полярні сяйва виникають, коли частинки, що походять від Сонця, потрапляють у магнітне поле планети та вражають верхні частини атмосфери. Енергія, що виділяється під час цих зіткнень, створює пізнаване світіння.

Астрономи бачили натяки на полярне сяйво на Нептуні в 1989 році, коли повз нього пролітав зонд “Вояджер 2”. Однак підтвердити і зафіксувати явище на планеті було складно, виявилося, що на це здатний лише “Джеймс Вебб”.

Сяйво на Нептуні вдалося зафіксувати завдяки високій чутливості телескопа в ближньому інфрачервоному діапазоні. Отримані знімки показали яскраві блакитні плями, що свідчать про сильну полярну активність.

Перші дані телескоп передав на Землю 2023-го. Вчені побачили на зображеннях ключовий маркер полярних сяйв — триводневий катіон. Спостереження “Джеймса Вебба” також пояснюють, чому явище довго було невидимим: замість полюсів воно проявляється у середніх широтах, оскільки магнітне поле Нептуна нахилено на 47 градусів до осі обертання, через що сонячний вітер по-іншому взаємодіє з атмосферою.

Дослідники наклали дані “Вебба” на зображення Нептуна, зроблене телескопом “Хаббл”. Це допомогло зрозуміти, як виглядають полярні сяйва планети.

Дані також допоможуть краще зрозуміти динаміку магнітного поля Нептуна та його взаємодію із сонячним вітром. Загалом відкриття стало важливою віхою у вивченні крижаних гігантів.

Як розповідало BitukMedia, новітнє дослідження британських астрономів показало, що поширені уявлення про вигляд планет Нептун та Уран — хибні. Нептун насправді такого ж кольору, як і Уран, але його відтінок трохи “глибший”. У багаторічної помилки є пояснення.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі