Неділя, 23 Березня, 2025
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Рятівні клітини: українка вперше стала доноркою кісткового мозку для іноземця

Важливо

Українка вперше стала доноркою кісткового мозку для іноземця. Для порятунку пацієнта з Італії автоматизована система підібрала спорідненого донора в Українському реєстрі. Забір матеріалу провели у київському “Охматдиті”.

Про це розповіли в Українському центрі-трансплант-координації.

Доноркою для іноземного пацієнта стала 28-річна Неля. Вона випадково дізналася про можливість стати доноркою кісткового мозку. Одного разу побачила інформацію про це у сторіс знайомої в соцмережах. Дівчина заповнила анкету і згодом отримала конверт з спеціальними паличками для забору ДНК.

“Це не страшно – просто провести ними по щоках і відправити назад в Український реєстр донорів кісткового мозку”, – розповідає Неля.

Забір стовбурових гемопоетичних клітин провели у київському “Охматдиті”, а сам процес донації тривав кілька годин. Поруч з Нелею перебувала її мама Валентина. Жінка уявляла донацію складним втручанням та дуже хвилювалася за доньку.

“Коли зрозуміла, що процедура безпечна і схожа на здачу крові, заспокоїлася. Тепер мене переповнюють неймовірні відчуття – гордості за свою доньку і усвідомлення, що її клітини для когось такі очікувані і рятівні”, – сказала пані Валентина.

Фото – Український центр трансплант-координації

Вже у день забору клітини через кур’єра відправили в італійську клініку.

Український реєстр донорів кісткового мозку створили для допомоги у пошуку неродинного донора пацієнтам, які борються з лейкемією чи іншими важкими захворюваннями крові і потребують пересадки кісткового мозку.

Наразі Український реєстр налічує понад 14,7 тис. потенційних донорів з України та є інтегрованим у світовий реєстр з майже 40 млн донорів.

За відібраним зразком ДНК у відповідних сертифікованих лабораторіях визначають лейкоцитарні антигени (HLA) потенційного донора, які вносять до бази.

Коли пацієнту потрібна трансплантація від неродинного донора, медики закладу, де він перебуває, подають до реєстру в своїй країні запит з так само визначеними лейкоцитарними антигенами. Після цього автоматизована система починає пошук пари “донор-реципієнт”.

Фото – Український центр трансплант-координації

“Уже 13 разів донора для українських пацієнтів підбирали серед українців, але у більшості випадків – майже 200 разів – завдяки співпраці з світовими реєстрами Український реєстр знаходив донора в інших країнах. Рятівні клітини привозили з Німеччини, Франції, Туреччини, Польщі, Індії та навіть з США. І ось нещодавно для порятунку іноземного пацієнта система підібрала спорідненого донора в Українському реєстрі. Саме Неля отримала повідомлення, що є генетичною близнючкою і рятівницею для пацієнта з Італії”, – розповіли в Українському центрі трансплант-координації.

З 2024 року пересадка кістковою мозку та стовбурових клітин в Україні є безоплатною.

Як розповідало BitukMedia, у львівській лікарні Святого Пантелеймона медики виконали дорослу донорську трансплантацію кісткового мозку. Це перша така операція на заході України. Життя військовому врятував брат – поділився своїми стовбуровими клітинами.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі