Субота, 22 Лютого, 2025
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

В Єгипті вперше за 100 років знайшли гробницю фараона

Важливо

В Єгипті вперше за понад 100 років знайшли гробницю фараона. Вчені вважають, що це поховання Тутмоса II. Хоча останків в ній не виявили, відкриття може пролити світло на долю фараона, який правив близько 3500 років тому. Археологи не знаходили усипальниць правителів з часів Говарда Картера, який відкрив гробницю Тутанхамона.

Про це пише Reuters.

Вперше за століття археологи знайшли гробницю фараона Стародавнього Єгипту. Усипальницю Тутмоса II спільна єгипетсько-британська місія виявила неподалік міста Луксор, на захід від Долини царів. Однак, на відміну від знаменитого поховання Тутанхамона, знайденого 1922 року, нова гробниця виявилася порожньою. Дослідники вважають, що невдовзі після поховання усипальниця була затоплена, а її вміст перенесли у невідоме місце.

Йдеться про втрачену гробницю 18-ї династії Єгипту. Її знайшли ще в жовтні 2022 року, а от її приналежність Тутмосу II вдалося підтвердити лише наприкінці 2024 – початку 2025 року.

Вся усипальниця має значні розміри: її довжина становить 29 м, а розміри похоронної камери – 5,3 на 5,2 на 3,4 м.

Повідомляється, що археологи ідентифікували гробницю завдяки знайденим там фрагментам кераміки, на яких були імена фараона Тутмоса та його дружини цариці Хатшепсут – однієї з небагатьох жінок, які правили Єгиптом. А також знайшли посудину з натроном – речовиною, яка використовувалася для муміфікації.

Залишки прикрас у гробниці Тутмоса ІІ. Фото – Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Через повінь, що сталася майже одразу після смерті Тутмоса, гробниця погано збереглася. Ймовірно, більшість її вмісту було переміщено, тривають роботи з її вилучення, розповіли в Міністерстві туризму та старожитностей Єгипту.

За словами єгиптолога Пірса Літерланда з Кембриджського університету, усипальницю Тутмоса II не грабували, але весь вміст було винесено. Археологи припускають: цінні артефакти могли бути переміщені до іншого, поки що невідомого місця. А тому не виключають, що неподалік нинішньої може бути ще одна, невідома гробниця, в якій і будуть реліквії Тутмоса II.

Мумія Тутмоса ІІ

Сама мумія Тутмоса II була знайдена в храмовому комплексі його дружини в Дейр ель-Бахрі ще 1881 року. Вона знаходилася у схованці на території Фіванського некрополя, в якому зберігалися десятки мумій фараонів.

Знайдена гробниця Тутмоса II – одне з найзначніших археологічних відкриттів останніх років. Хоча вона виявилася порожньою, знахідка підтверджує: у Стародавньому Єгипті існувала практика переміщення царських поховань. Тепер перед вченими стоїть нове завдання – з’ясувати, куди зникли рештки фараона та його похоронні артефакти.

Частина внутрішньої частини гробниці Тутмоса ІІ. Могила була затоплена невдовзі після того, як фараона було поховано, а вміст гробниці перенесли ще у давнину, вважають експерти. Фото – Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Тутмос II вважається маловивченим фараон 18-ї династії. Він правив Єгиптом на початку XV ст. до н. е., але тривалість його царювання залишається предметом суперечок. Деякі історичні джерела стверджують, що Тутмос II був на троні менше 5 років, інші — за більший термін правління.

Під час свого царювання Тутмос II придушив повстання в Нубії та провів військові кампанії в Леванті, просунувшись до територій сучасних Сирії та Палестини. Проте головною “історичною спадщиною” Тутмоса ІІ стала його дружина — Хатшепсут, яка після смерті імператора стала однією з наймогутніших жінок-фараонів в історії Стародавнього Єгипту.

Як розповідало BitukMedia, дослідники з Університету Йорка (Велика Британія) вважають, що знаменита золота маска Тутанхамона могла спочатку призначатись зовсім не для молодого фараона. Увагу вчених привернули отвори у вухах маски, що більш характерне для жіночих або дитячих похоронних атрибутів.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі