Середа, 4 Грудня, 2024
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Загадка маски Тутанхамона: найвідоміша реліквія ставить історію під сумнів

Важливо

Схоже, легендарний правитель ліг у гробницю у чужій масці. Дослідники з Університету Йорка (Велика Британія) вважають, що знаменита золота маска Тутанхамона могла спочатку призначатись зовсім не для молодого фараона. Увагу вчених привернули отвори у вухах маски, що більш характерне для жіночих або дитячих похоронних атрибутів.

Про це розповідає Daily Mail.

Група під керівництвом професорки Джоанн Флетчер припустила, що через раптову смерть Тутанхамона у віці 18 років, його обличчя могло бути додано поверх обличчя початкового власника. “Ця маска не створювалася для дорослого чоловіка-фараона. Обличчя на ній зроблене із золота, що відрізняється від металу, з якого виготовлена ​​решта”, — зазначила професорка Флетчер.

Аналізуючи документи, що стосуються розкопок гробниці в 1922 році, Флетчер звернула увагу на деякі “нестандартні” деталі маски – вони не відповідають давньоєгипетським традиціям. За її словами, раніше вчені не звертали уваги на проколоті на посмертній масці вуха. Хоча фараони носили сережки, це ніколи не переносилося на посмертну маску. Пірсинг був лише на масках дітей або статусних жінок, до яких могла належати Нефертіті, мачуха Тутанхамона.

Версію про те, що маска спочатку призначалася саме для неї, ще 2015 року висунув єгиптолог Ніколас Рівз, оскільки гробницю Нефертіті досі не знайдено.

Інша версія – маску виготовили для дитини. Археологи припускають, що через раптову смерть фараона у віці 18 років форму його обличчя наклали на обличчя справжнього власника маски.

Гаррі Бертон, Говард Картер з труною Тутанхамона, 1922 рік. Фото – Tutankhamun Archive, Griffith Institute, University of Oxford

Тутанхамон зійшов на престол у віці дев’яти років і правив з 1332 до 1323 року до н.е.. Він був похований у знаменитій долині царів. Його маска, виявлена ​​британським археологом Говардом Картером, прикрашена напівдорогоцінним камінням і розписана яскравими візерунками, що символізують перехід душі до потойбіччя. Маски фараонів традиційно виготовляли із золота або срібла. Натомість простим людям вистачало дерев’яних або глиняних аналогів.

Вчені звернули увагу на деталі маски і припустили, що Тутанхамона дуже поспішали поховати. На користь цієї теорії говорять ще й чорні плями на стінах гробниці. Вони вказують на те, що розписи були виконані поспіхом. Фарба ще не висохла, коли гробницю запечатали.

Професорка Флетчер припустила, що гробниця, яка призначалася для Тутанхамона, була скромнішою, ніж в інших правителів, можливо, через його слабке здоров’я. Хоча це не доведено, історики вважають, що в Тутанхаута була клишоногість, розщеплення піднебіння, захворювання кісток і сколіоз – захворювання, спричинені шлюбами між близькими родичами.

Як розповідало BitukMedia, бразильський графічний дизайнер Сісеро Moраєс спробував відтворити обличчя єгипетського фараона Аменхотепа III. Це дідусь іншого відомого правителя – Тутанхамона.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі