Українські полярники з “Вернадського” показали неймовірне відео, як горбань грався з їхнім човном. Під час морського виїзду вчені побачили цього кита та підійшли поближче, щоб провести дослідження – виміряти його розміри за допомогою дрона, зробити фотоідентифікацію й взяти зразки шкіри та жиру.
Про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр (НАНЦ).
Поки тривали вимірювання, кит неабияк зацікавився човном і почав плавати під ним та навколо. Така гра тривала близько 15 хвилин.
“Горбань пускав фонтани, округлював спину, показував хвостик, а в один момент навіть перевернувся животиком догори та став плескати грудними плавцями (це нечасто можна побачити). Щоправда, одним плавцем він легенько зачепив човен з полярниками, чим трохи їх збадьорив:) Але після цього чемно відплив”, – йдеться в повідомленні.
Горбаті кити зазвичай не становлять небезпеки для людей у човнах: вони поводяться обережно й уникають агресії. Однак, якщо цікавість тварини стає надто нав’язливою, а її поведінка – ризикованою, полярники припиняють спостереження й обережно відходять, щоб уникнути контакту та не пошкодити кита двигуном.
Watch how Ukrainian polar specialists meet a humpback 🐋.
🚤 During a sea trip, the scientists saw this handsome whale and came closer to make photo identification and take skin and fat samples. But the whale got interested in the boat and even touched it!
🐳 This whale is… pic.twitter.com/K1cPKrWqIA
— National Antarctic Scientific Center 🇺🇦 (@nasc_ua) February 20, 2025
Полярники визначили, що за розмірами цей кит — вдвічі довший, ніж їхній човен. Підрахунки за відео дозволили встановити, що його довжина становить 9,6 м. Це ще молода особина, адже дорослі горбані сягають 13-15 м завдовжки.
Під час цієї зустрічі біологу 29-ї УАЕ Світозару Давиденку вдалося зібрати різну інформацію про кита. Окрім визначення розміру, вчений сфотографував хвостовий плавець велетня: малюнок на ньому в горбанів унікальний, як відбиток пальців у людини. Тепер цього кита буде внесено в міжнародну ідентифікаційну базу, і коли його знову зафіксують дослідники, то можна буде порівняти, як він змінився за цей час. Завдяки таким дослідженням вчені отримують цінну інформацію про успішність розмноження найбільших тварин планети, наявність в них кормової бази, їхні міграції тощо.
Горбатий кит (Megaptera novaeangliae) – це великий морський ссавець з родини смугачевих. Він отримав свою назву через характерну вигнуту форму спини, яку видно, коли кит пірнає. Дорослі особини можуть досягати 13-15 м завдовжки та важити близько 25-30 тонн.
Як розповідало BitukMedia, горбаті кити вистромлюють свої величезні голови з океану. Такий тип їхньої поведінки називається spyhopping – “шпигунство”. Велетнів, які “шпигують” на поверхні океану в Антарктиці, зафільмували українські полярники зі станції “Академік Вернадський”.