Австралійські вчені з Університету Квінсленда вперше отримали ембріони кенгуру за допомогою екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). Дослідники очікують, що відкриття допоможе зберегти популяцію тварин, які перебувають під загрозою зникнення.
Про це повідомляє BBC.
Вчені створили ембріони кенгуру велетенського (Macropus giganteus) за допомогою інтрацитоплазматичної ін’єкції сперми (ІКСІ). Йдеться про метод, який широко використовуваного при ЕКЗ жінок та деяких домашніх тварин. При проведенні цієї процедури сперматозоїд вводять у зрілу яйцеклітину.
За словами доктора Андреса Гамбіні, під керівництвом якого проходило дослідження, опробувана технологія може бути використана для збереження генетичного розмаїття сумчастих, які перебувають під загрозою зникнення. Це коали, тасманійські дияволи та північні волосистоносі вомбати.
На сьогоднішні в розпорядженні команди вчених вже є понад 20 ембріонів отриманих шляхом ІКСІ. Біологічний матеріал особин жіночої та чоловічої статі збирали у нещодавно померлих кенгуру. Також вчений зазначив, що особин Macropus giganteus обрали для експерименту не випадково: їхня популяція численна, а в деяких районах Австралії цих тварин навіть забагато. Загальна кількість кенгуру в Австралії коливається між 30 і 60 млн, і їх часто відстрілюють для контролю за чисельністю популяції.
Гамбіні додав, що створювати живих кенгуру з ембріонів ЕКО, з огляду на велику кількість виду, не планується. “Наш наступний крок – почати освоювати технологію, краще розуміти репродуктивну фізіологію, щоб у подальшому ми могли перейти до застосування тієї ж технології до інших сумчастих”, – сказав він.
Команда сподівається, що генетика тварин, які загинули від хижаків, хвороб чи автомобільних аварій, може бути збережена у вигляді заморожених ембріонів. “Нам потрібна генетична мінливість у популяції, щоб гарантувати, що популяція виживе з часом і зможе адаптуватися до навколишнього середовища”, – сказав Гамбіні.
Також вчений вказав, що ЕКЗ для тварин стане “лише ще одним інструментом у нашому наборі інструментів зі збереження” їхньої популяції, поряд з такими стратегіями, як моніторинг, контроль за розмноженням тварин та захист їхнього довкілля.
Тож хоча для кенгуру це може бути один маленький стрибок, для інших сумчастих, які перебувають на межі зникнення, це потенційно гігантський стрибок.
ЕКЗ використовується як інструмент для збереження зникаючих видів по всьому світу. Минулого року вчені досягли першої в світі ЕКЗ вагітності носорога, успішно передавши створений в лабораторії ембріон носорога сурогатній матері в Кенії. У 2018 році ЕКЗ також було використано для створення першого в світі ембріона віслюка.
Як розповідало BitukMedia, столиця Нової Зеландії Веллінгтон радіє появі на світ пташенят ківі. За словами захисників природи, в околицях міста у диких умовах ці птахи не народжувалися вже близько сотні років. Ківі, національний символ Нової Зеландії, є одним з найбільш вразливих птахів світу.