Причину переїдання знайдено! Вчені виявили нейрони, які відповідають за любов до солодкої та жирної їжі. Саме вони спонукають тварин і людей переїдати через приємні спогади про шкідливу їжу.
Про це розповідає Neuroscience.
Команда вчених під керівництвом доктора Гійома де Лартіга з Центру хімічних відчуттів Монелла (США) виявила нейрони, які керують харчовою поведінкою і “переконують” нас їсти жирну їжу.
Дослідники провели експеримент на мишах і виявили особливу групу нейронів у гіпокампі, яка сприяє переїданню. Пригнічення активності цих нейронів у гризунів запобігало переїданню та набору маси тіла.
Науковці штучно деактивували нейрони, що зберігали спогади про жирну або солодку їжу, й отримали несподіваний результат: миші без спогадів про жирну їжу споживали на 40% менше жирів за контрольну групу; а без спогадів про солодку їжу – на 50% менше сахарози.
Водночас видалення цих нейронів мало суттєві наслідки. Миші втрачали здатність запам’ятовувати місцезнаходження їжі, якщо були вилучені “цукрові нейрони”. Тоді як видалення “жирових нейронів” знижувало мотивацію споживати жири.
Вчені вважають, що знайдені нейрони кодують спогади про цукор або жир і дозволяють тваринам оперативно знаходити джерела поживних речовин. Можливо, природа “подарувала” таку систему виживання за часів дефіциту їжі. А в наш цивілізований час система вже не працює на благо, а, натомість, підсаджує людей на цукор.
Що ще дивніше — у нейронів з цієї групи є своя унікальна специфікація. Дослідники зʼясували, що під час споживання такої їжі активуються різні нейрони в гіпокампі, тобто спогади про солодку та жирну їжу зберігаються окремо.
Отже, деякі нейрони кодують виключно спогади про цукор, інші включаються в роботу, коли організму потрібно згадати про жирну їжу. “Специфіка цих ланцюжків вражає уяву, — розповів один з авторів дослідження. — Вона показує, наскільки тонко мозок налаштований на зв’язок між їжею та поведінкою, забезпечуючи тваринам можливість розрізняти різні джерела поживних речовин у навколишньому середовищі”.
А от нейронів, які відповідають лише за білки, у мозку не знайшли. І це зрозуміло: як правило, жирна їжа в природних умовах багата на білки. А зустріти продукт, який одночасно багатий і на жири, і на цукор у природному середовищі, практично неможливо. Тому і потрібен поділ.
За словами вчених, у перспективі відкриття дає змогу розробити нові методи боротьби з ожирінням. Так, придушення роботи цих нейронів дозволяє людині контролювати свою харчову поведінку, не відмовляючись від улюбленої їжі. Просто зникне потяг.
Але поки що говорити про прорив дуже рано. Ще потрібно, як мінімум, зʼясувати, з якими побічними ефектами можна зіткнутися, заблокувавши цю групу нейронів.
Як розповідало BitukMedia, вчені розробили новий вид гастробалона. Його можна надувати та здувати всередині шлунка і таким чином запобігати переїданню. Ба більше – допомогти пацієнтові скинути вагу. Як показали випробування, нова динамічна система OSIRIS знижує обсяг з’їденого на 60%.