Site icon Bituk Media

“Курка з довгим хвостом”: вчені знайшли найдавнішого динозавра Північної Америки

Зображення - Gabriel Ugueto


Вчені з Університету Вісконсіна (США) знайшли найдавнішого динозавра Північної Америки. Знахідка перевертає попередні уявлення про те, де і як зародилися динозаври. Новий вид Ahvaytum bahndooiveche посуває часову шкалу присутності динозаврів у північній півкулі на мільйони років назад.

Про це розповідає Interesting Engineering.

Вчені раніше припускали, що динозаври, які населяли Лавразію (континент, утворений з північної частини прадавнього суперконтиненту Пангея), з’явилися на 6–10 млн років пізніше за своїх “родичів” з південної півкулі, які населяли Гондвану. Однак відкриття нового виду, що отримав назву Ahvaytum bahndooiveche (мовою східних шошонів приблизно означає “динозавр, що давно існував”) змусило переглянути цю гіпотезу і поставило під сумнів колишні уявлення про еволюцію динозаврів.

Знахідка в штаті Вайомінг показала, що динозаври мешкали на північних територіях одночасно з першими представниками південних видів.

Команда дослідників з Вісконсинського університету в Медісоні виявила останки цього виду у формації Попо-Аги (штат Вайомінг) ще у 2013 році. Роки аналізу показали, що перед вченими найдавніший динозавр, знайдений на території сучасної Північної Америки, яка раніше входила до складу Лавразії. Вік знахідки оцінюється приблизно 230 млн років.

Ahvaytum bahndooiveche не був гігантом: близько 30 см заввишки і 91 см завдовжки. “Цей динозавр був розміром з курку, але з довгим хвостом”, – пояснив палеонтолог Дейв Лавлейс з геологічного музею університету.

Ahvaytum bahndooiveche став раннім родичем завроподів, відомих своїми довгими шиями та величезними розмірами. Однак на момент появи динозаври були зовсім невеликими і тільки починали еволюціонувати.

Хоча знайдені скам’янілості виявились неповними, вчені вважають, що вид існував невдовзі після Карнійської плювіальної події – періоду різких кліматичних змін, який стався близько 234-232 млн років тому. Збільшення опадів та потепління клімату створили умови, сприятливі для появи нових видів динозаврів.

Більше того, поряд з останками Ahvaytum bahndooiveche виявлено сліди ще більш давніх динозавроподібних істот. Це підтверджує, що північні території Пангеї почали обживатися цими істотами раніше, ніж передбачали палеонтологи.

Як розповідало BitukMedia, дослідники з Оксфордського та Бірмінгемського університетів зробили приголомшливу знахідку: виявили на дні кар’єру в Оксфордширі величезний простір з сотнями різних слідів динозаврів. Це найбільша стежка динозаврів, колись знайдена на території Великої Британії. Динозаври залишили ці сліди у середній юрський період – приблизно 166 млн років тому.