Айтівиця Леся Кушнір разом з родиною переїхала з Києва до села у Карпатах, де тепер володіє фермою альпак. Жінка успішно поєднує роботу в міжнародній ІТ-компанії з фермерством.
Про це розповідає Dev.ua
Леся Кушнір, мати трьох дітей, працює в сфері ІТ вже 5 років, а до того близько 10 років працювала в інвестиційних компаніях. Два останні роки окрім основної роботи українка разом з чоловіком розбудовують та розвивають ферму альпак «Хитра стайня» на межі сіл Річка та Яворів в Івано-Франківській області.
Ідея розпочати свій бізнес у Карпатах зародилася у 2020–2021 роках – у розпал ковіду, — розповіла Леся Кушнір в інтерв’ю для DOU.
Ферма знаходиться на землі, де жили кілька поколінь родини Лесі. Це був спадок від бабусі та дідуся. Маючи у столиці власну велику квартиру та налагоджений побут, родина переїхала в карпатське село.
Думали побудувати на ділянці будинки під оренду, але зупинились на фермі альпак. “Я завжди хотіла мати тварин і куди б не поїхала, намагалась знайти ферми. Не можу пояснити чому, але у мене велика любов до таких місць. Пам’ятаю, якось в Ісландії ми зупинилися пожити на стайні Це було в полі, навколо ні душі, лише коні. Відчуття були неймовірними. Це особлива енергетика. Коли ми в лютому 2022-го зрозуміли, що залишаємось жити в Карпатах, я, не довго думаючи, дістала ферму альпак з полички мрій, і ми взялись за її втілення”, — розповідає Леся.
Після досліджень і відвідувань інших ферм, у травні 2024 року родина привезла альпак з Польщі. Згадує, що організаційний процес був складним і зайняв близько року.
Леся ніколи не була в Перу, але про альпак багато читала. “Я довго задивлялась на цих тварин, бо вони такі прекрасні. І мені стало цікаво, чи могли б вони жити в наших Карпатах. Почала читати і зрозуміла, що тут для них — ідеальний клімат. Вони природно живуть у горах і добре переносять перепади температур, не люблять спеку, а серед гір завжди прохолодно і є багато площі для випасу”.
Переглянути цей допис в Instagram
У 2025 році родина планує відкрити ферму для відвідування у двох форматах: без проживання (просто відвідування) та оренда житла для проживання на фермі. Зараз на території є зона будиночків. Останні знаходяться дещо на відстані від основної зони, де живе родина. А між нами — загальний простір з фермою та пасовищем для альпак.
Леся Кушнір каже, що працює на основній роботі повний день, хоча і не в офісі. Ба більше – інколи їздить у відрядження закордон.
Переглянути цей допис в Instagram
“Я жартую, що роблю кар’єру в треніках на горі й не планую зупинятись. Мені це дуже цікаво. Класно спостерігати, як у житті руйнуються стереотипи: ти не можеш зростати, якщо в тебе є діти, або якщо ти живеш в селі, або якщо ти займаєшся чимось ще, окрім роботи. Але насправді все можна – бути мамою і дружиною, будувати карʼєру, розводити курей, їздити в Бостон і навіть заводити альпак”, — каже Леся.
У перспективі у родини багато інших планів та ідей: збудувати більше будиночків, збільшення поголів’я альпак, почати виготовляти вироби з шерсті, і навіть відкрити YouTube-канал “Хитрої стайні”.
“Стайня — це основа концепції нашого проєкту, вона в центрі всього, і саме тому ми обрали цю назву. А “хитра” — бо не проста: у ній живуть цікаві тварини альпаки, яких не так багато в Україні. До того ж, стайня сучасна. Там є камери відеоспостереження, спеціальні поїлки та інші зручності. Завдяки цьому легко утримувати стайню в чистоті, а тваринам — комфортно жити. Тому “хитра” — це про складність, нестандартний підхід і функціональність”, – пояснила айтівиця-фермерка.
Переглянути цей допис в Instagram
Як розповідало BitukMedia, родина фермерів зі Станіслава Херсонської області Олена та Валентин Бєлозоренко дарують родинам, які втратили заробіток, пару молодих козенят. Таким чином на фермі “Лиманська коза” хочуть допомогти співвітчизникам.