У столиці Японії заради вирішення демографічної кризи робочий тиждень скоротять до чотирьох днів. Таким чином влада країни з найстарішим населенням у світі сподівається підвищити народжуваність і допомогти працюючим матерям.
Про це розповідає CNN.
Нині в країні сонця, що сходить, найстаріше населення світі, і його чисельність стрімко зменшується. У середньому кожна японка народжує одного-двох дітей, а для підтримки чисельності коефіцієнт має становити щонайменше 2,1.
У 2023 році було зареєстровано 727 277 новонароджених при населенні 124 млн людей. 2024-го народжуваність в Японії знизилася ще більше – на 5,7% порівняно з минулим роком і сягнула рекордно низького рівня: у першому півріччі зареєстровано лише 350 тисяч малюків.
Влада задумалася про те, чому громадяни не хочуть мати дітей, і запропонувала вирішення проблеми. В якості експерименту в Токіо запровадять чотириденний робочий тиждень, який продемонстрував позитивні результати в інших країнах.
Експеримент стартує у квітні 2025 року — у 170 тисяч співробітників буде три вихідні дні на тиждень. Якщо в японців буде більше вільного часу, в них знизиться рівень стресу, а отже, підвищиться демографічна продуктивність, вважають експерти.
На додачу, крім третього вихідного, батькам школярів 1–3 класів дозволять йти з роботи на дві години раніше, щоправда, на шкоду зарплаті. Додаткові години дозволять приділяти дітям більше часу.
Соціологи пов’язують показники народжуваності, що падають, не тільки з зростаючою вартістю життя, а й з особливостями культури праці в Японії. Люди постійно перепрацьовують – працювати по 12 годин в день вважається нормою. Роботодавці часто сприймають час, проведений співробітником в офісі, як рівень лояльності компанії і не оплачують понаднормову зайнятість.
В японській мові через такі “традиції” з’явилося слово каросі — смерть від перевтоми на роботі. Не дивно, що багато сімей відмовляються від можливості мати дітей – на це не вистачає ані часу, ні грошей.
Ще один чинник, що позначається на демографії – навантаження на жінок. Вони працюють нарівні з чоловіками, але виконують у п’ять разів більше домашніх обов’язків. При цьому дослідження 4 Day Week Global показало, що чоловіки при скороченні робочого часу на 23% частіше допомагають дружинам по дому і на 22% більше часу приділяють дітям.
За підсумками експерименту в Японії буде ухвалено рішення, чи чекає новий робочий графік все місто Токіо або навіть країну.
Як розповідало BitukMedia, до 2351 року всі японці матимуть однакове прізвище – Сато.