Четвер, 5 Грудня, 2024
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Тайський суп том ям кунг внесли до культурної спадщини ЮНЕСКО

Важливо

Тайський гострий суп том-ям кунг внесли до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Сьогодні том ям — одна з найпопулярніших страв не лише в Таїланді, а й у світі.

Про це повідомило Міністерство культури Таїланду.

Рішення про внесення страви до списку було ухвалено Міжурядовим комітетом з охорони нематеріальної культурної спадщини людства на 19-й сесії ЮНЕСКО 4 грудня.

За словами міністерки культури Таїланду Садаван Вангсупхакіткосон, том-ям відображає спосіб життя громадян країни, зокрема їхню любов до природи та добре здоров’я. Вона пояснила, що назва страви походить від поєднання трьох слів: “варений”, “креветка” та “вода”.

“Том ям кунг люблять у всьому світі, він частина “мʼякої сили” Таїланду. Це страва селян — її готують з місцевих ресурсів, які місцеві перетворюють на здорову корисну їжу”, — зауважила міністерка Судаван Вангсупхакіткосон.

Том ям — це гострий суп із пряними травами. Спочатку його готували на бульйоні з рибою або куркою, але ЮНЕСКО відзначило сучасний варіант – з креветками та кокосовим молоком.

Щоб приготувати найпростішу версію том яма, достатньо кількох хвилин. Головне – не забути покласти у воду листя кафрського лайма, імбир чи калган та стебла лемонграсу. Саме ці приправи визначають смак супу.

Крім того, можна додати пасту каррі, гострий перець чилі, ніжну цибулю-шалот, томати, гливи (устричні гриби). Перець чилі завезли до країни з Нового Світу у XVII столітті, традиція використати різні види пасти каррі прийшла із сусідньої Індії. А томати, які теж прийшли з Америки, та гриби з’явилися у складі страви лише у XX столітті.

Коли склався класичний рецепт тому яма, важко визначити точно. У всякому разі, відомий поет Сунтон Пу, якого за реформу національного віршування називають тайським Шекспіром, на початку XIX століття створив “Повчання для жінок”, де до необхідних умінь включив майстерне приготування том яма. А наприкінці того ж століття страва увійшла до меню королівської кухні.

Самі тайці їдять том ям практично щодня, будь-коли, але частіше на сніданок та обід. Вважається, що завдяки наявності спецій цей суп покращує кровообіг та добре очищує організм.

У списку спадщини ЮНЕСКО том ям доповнить інші культурні феномени Таїланду — тайський масаж, традиційні танці Тхон і Нора та фестиваль Сонгкран, присвячений настанню нового року за буддійським місячним календарем.

До нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО належать звичаї, перекази, знання та навички, що становлять традиції та підвалини тієї чи іншої спільноти. Вперше їстівні об’єкти додали до списку 2010 року.

Як розповідало BitukMedia, українську писанку визнали культурним надбанням людства.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі