Site icon Bituk Media

Знайдено сліди “співіснування далеких родичів сучасних людей”. Їм 1,5 млн років

Ландштафт, на якому знайшли сліди двох різних родичів сучасних людей. Фото - KEVIN G. HATALA

Дивовижні свідчення присутності двох різних видів людей було виявлено в ході недавніх археологічних робіт у Кенії. Стародавні предки мешкали в одному регіоні в один час і на невеликій відстані одне від одного. Їхній вік – близько 1,5 мільйона років.

Про це пише The Guardian.

Знахідки зробили на півночі Кенії в районі басейну Туркана, і належать вони до двох видів: Homo erectus та іншого, більш давнього виду, відомого як Paranthropus boisei.

Це дослідження є першим свідченням спільного існування двох видів людиноподібних істот, вказує доктор Кевін Хатала з Університету Чатема. До цього вчені могли лише припускати існування цих древніх людей з урахуванням знайдених останків. А тепер завдяки виявленим слідам стало ясно, що вони жили в один час.

У статті, опублікованій у журналі Science, Хатала та його колеги повідомили, що, крім викопних слідів птахів та інших тварин, вони виявили послідовний набір слідів, залишених одним індивідуумом гомінід.

Один зі знайдених слідів. Фото – KEVIN G. HATALA

Дослідження показало, що довжина кроку в одного індивіда свідчить про те, що він йшов в помірно швидкому темпі. Однак відбитки відрізнялися від тих, які залишають сучасні люди, як за анатомією ступні, так і за патернами контакту.

Сліди, швидше за все, належать Paranthropus boisei, відомому як “людина-лускунчик” через свої великі зуби. Це не предок сучасної людини, він відноситься до бічної гілки родоводу.

“Існують певні аспекти анатомії їхніх великих пальців ніг, які, зокрема, узгоджуються з візерунками, які ми бачимо на відбитках”, – зазначив співавтор дослідження Кевін Гатала.

Крім того, дослідники виявили три окремі відбитки, орієнтовані інакше по відношенню до основної доріжки слідів. Ці відбитки виявилися схожими на сліди сучасних людей. Це свідчить про те, що їх залишив Homo erectus, предок нашого виду, який на той час мешкав у цьому регіоні.

Це відкриття ставить питання про взаємодію між різними видами та їхнього повсякденне життя. Дослідження показують, що ці види, можливо, не конкурували один з одним через відмінності в раціоні, могли співіснувати і ділити простір.

“Я припускаю, що ці два види знали про існування один одного на цьому ландшафті та, ймовірно, визнавали одне одного “іншими”. Це викликає багато цікавих запитань про те, як вони могли б взаємодіяти”, – зауважив Гатала.

Дослідники також зазначили, що при аналізі інших прикладів викопних слідів гомінід, знайдених на сході Туркани за аналогічний період, деякі також демонстрували ознаки того, що їх могли залишили два різні види.

Керівник досліджень з Музею природної історії в Лондоні Кріс Стрінгер назвав це відкриття цікавим, але складним для інтерпретації. Він наголосив на важливості озерної екосистеми для життя ранніх людей, які, ймовірно, знаходили там їжу як рослинного, так і тваринного походження.

Як розповідало BitukMedia, стоматолог побачив щелепу древнього гомініна в плитці для підлоги.