У Берліні (Німеччина) в пекарні, яка виготовляє дубайський шоколад, утворилися 10-годинні черги з покупців. Кажуть, новинка смачна, але ажіотаж повʼязаний зовсім не з бажанням скуштувати шоколадку.
Про це розповідає South China Morning Post.
Коли вранці Алі Фахро розкладає шоколадні батончики з фісташковою начинкою у своїй пекарні в Берліні, він знає, що вони зникнуть за лічені години. Натхненний вірусним успіхом хрусткого делікатесу, відомого як “Дубайський шоколад”, два місяці тому 32-річний Фахро знайшов рецепт і почав готувати власну версію новинки.
Фахро, за його словами, “кілька разів” експериментував з різними рецептами, перш ніж нарешті визначився з правильним інгредієнтом, що дозволив надати крему його знаменитого хрускоту.
“У перший день я зробив 20 батончиків, але вони пішли швидко. Наступного дня я зробив 50 – їх також розібрали”, – сказав він. За словами власника пекарні, він не справляється з потоком клієнтів, з яких вже утворилася черга.
Аналогічна ситуація у Штутгарті. Як виявилося, місцеві жителі здебільшого купують дубайський шоколад зовсім не через те, що хочуть його з’їсти — німці продають новинку в інтернеті.
“Цей батончик коштує 15 євро, але його можна продати майже за 100 євро… на eBay є багато пропозицій, до 300 євро”, — сказав клієнт, який назвався 24-річним Лукасом.
“Я ніколи б не заплатив за це стільки. Це швидкі та легкі гроші”, — заявив 21-річний Янник Буркхард, який простояв у черзі у Штутгарті три години заради купівлі шоколаду та його перепродажу.
Минулого тижня 31-річного чоловіка затримали на митниці при спробі ввезти 45 кг шоколаду до Німеччини зі Швейцарії. Коли швейцарський виробник Lindt цього місяця запустив у Німеччині власну версію “дубайського” шоколаду, клієнти годинами стояли в черзі на холоді, щоб придбати плитку.
При ціні до 20 євро за плитку цей делікатес набагато дорожчий за звичайну плитку шоколаду, але це, схоже, нікого не відлякало.”Я чекав 10 годин. Я був тут з півночі лише для того, щоб скуштувати цей шоколад”, — зізнався 18-річний Леон Фейнле біля магазину Lindt у Штутгарті.
Вперше “дубайський шоколад” з’явився в дубайській кондитерській Fix Dessert Chocolatier. “Винайшла” його британо-єгипетська підприємиця Сара Хамуда, яка давно живе в Дубаї. У 2021 році вона запустила виробництво шоколадок в якості підробітку, а на незвичайні рецепти начинок її наштовхнули смакові вподобання, що змінилися під час вагітності.
А от широку популярність новинка набула у 2024-му завдяки TikTok-блогерці Марії Вехера. Вона опублікувала відео, як їсть плитку шоколаду у своїй машині. Відтоді вірусний ролик переглянули вже понад 100 мільйонів разів.
“Дубайський шоколад” виготовляють вручну. Його відмінна риса – начинка з фісташкового крему та хрусткого тіста катаїфі. Вважається, що справжній шоколад доступний лише покупцям у Дубаї в обмеженій кількості, але ця тенденція призвела до вибуху аналогових версій шоколаду по всьому світу. Пекарні та кондитери-аматори по всьому світу вже відтворюють цей вірусний десерт.
Як розповідало BitukMedia, швейцарський науковець Кім Мішра та його команда із престижної Федеральної вищої технічної школа Цюриха розробили новий рецепт шоколаду. Він дозволяє використовувати не лише какао-боби, але й м’якіть плодів.