На узбережжі Тихого океану біля міста Енсінітас, штат Каліфорнія, знайшли майже триметрове тіло оселедцевого короля. Цю глибоководну та невловиму рибину ще називають “рибою судного дня” – за те, що вона нібито віщує погані новини. Це вже третя подібна знахідка біля берегів Каліфорнії за останні три місяці, і лише 22 – за останнє століття.
Про це розповідає CNN.
Цей мешканець морських глибин має назву оселедцевий король або веслориба і вважається найбільшою костистою рибою. Моторошний гігант отримав ще й прізвисько “риба-землетрус”, оскільки вважається, що він підіймається з великої глибини перед або після землетрусу.
Оселедцевий король (Regalecus glesne) виглядає як срібляста стрічка. Його тіло може сягати дев’яти метрів завдовжки. Оскільки здебільшого мешкає в так званій “сутінковій зоні” океану – на глибині від 200 до 1000 м – дуже рідко потрапляє в руки вчених і залишається маловивченим видом. Тому кожна знахідка “короля” є справжнім подарунком для іхтіологів.
Перша рибина судного дня 2024 року була завдовжки майже чотири метри. Її знайшли в серпні в підводній печері на північ від Сан-Дієго. Ще одне тіло Regalecus glesne виявили на південь від Лос-Анджелеса у вересні. Воно збереглось погано. Третю особину завдовжки майже три метри викинуло на пляж Грендв’ю біля Енсінітаса. І 6 листопада її знайшла Елісон Лаферрієр з Інституту океанографії Скріппса при Каліфорнійському університеті в Сан-Дієго. Мертву рибину витягнули представники Служби рибальства Національного управління океанічних та атмосферних досліджень та доправили до Південно-Західного наукового центру рибальства. Як і інші представники виду, цей “король” після ретельного вивчення поповнить колекцію морських хребетних Інституту океанографії імені Скріппса.
В Інституті Скріппса Скріппса зазначають, що Regalecus glesne часто називають “морським змієм”. За даними Ocean Conservancy, рибу рідко можна побачити живою, оскільки вона залишає своє природне глибоководне середовище лише у разі лиха.
В японській міфології поява веслориби на мілководді віщує землетруси і цунамі. Так, у 2010 році, перед тим, як у березні 2011 року в Японії стався найбільший землетрус, на узбережжі країни знайшли щонайменше десяток оселедцевих королів.
Причини, через які веслориби часом з’являються на поверхні, досі не зрозумілі. Вчені припускають, що це може бути пов’язано з травмами, хворобами або дезорієнтацією. Існує теорія про те, що гіганти гинуть через тектонічні зрушення на океанському дні, що передують землетрусам, тому їхні тіла і викидає на пляжі. Однак ця гіпотеза поки не знайшла підтвердження — дослідження 2019 року не виявило жодної кореляції між викинутими на японське узбережжя “королями” та землетрусами в Японії.
На думку зберігача колекції морських хребетних Інституту Скріппса Бена Фрейбла, поява тіл риб судного дня біля берегів Каліфорнії в останні три місяці може бути пов’язана з цілим комплексом різних факторів. Скажімо, зміною умов у глибинах океану, зростанням популяції Regalecus glesne у цьому регіоні, недавнім червоним припливом, при якому виробляються токсини, що призводять до масової загибелі морських жителів) і вітром Санта-Ана (сильний вітер, що періодично виникає в Південній Каліфорнії і несе з собою дуже спекотну і суху погоду).
Разом з тим “зустрічі” за цим видом на пляжах протягом багатьох років дали вченим можливість дізнатися більше про цю таємничу істоту та її тактику виживання.
Як розповідало BitukMedia, у глибинах Тихого океану знайшли “загадкового молюска”.