У Києві врятувати 200-річну шовковицю Кобзаря в Будинку-музеї Тараса Шевченка. Отже так виконали частину заповіту столичного активіста та розвідника 93-ї ОМБр “Холодний Яр” Романа Ратушного, який загинув у червні 2022 року.
Про це повідомили у соцмережах музею.
“Нарешті сталося – виконали важливу частину заповіту активіста та розвідника 93 ОМБр “Холодний яр” Романа Ратушного. Загиблий герой заповів зі своїх бойових виплат підтримати Будинок-музей Тараса Шевченка”, – зазначили у музеї.
Шовковицю, яку вдалося зберегти ще у 2010 році, цього разу піддали базовому лікуванню. Роботу виконав знаний арборист Володимир Ветроградський – за 25 років своєї діяльності цей “деревний хірург” врятував близько двох тисяч дерев по всій Україні. Він знає кожне дерево в Ботсаду ім. Фоміна, після деокупації Київщини лікував дерева, які постраждали від обстрілів, його викликають у найскладніших випадках.
Процес лікування історичної шовковиці тривав три місяці. Лікування передбачало очищення стовбура від гнилих та напівзруйнованих частин, обробку від грибкової інфекції, підсилення стовбура та 7-ступеневе пломбування довговічними синтетичними наповнювачами, що дають швидше відновити втрачені контури дерева.
Володимир очистив стовбур дерева від бетонно-цементних пломб, цегли, вапняної суміші, що пригнічували загоювання ран, та витягнув зі стовбура 12 цвяхів, що забивались упродовж років. “Через надскладну конфігурацію ран пломбування проводилося повністю вручну”,– зауважують у музеї. Вперше за 200-річну історію дерева арборист провів структурну обрізку верхівкових ярусів шовковиці, усунув більшу частину конфліктів гілок з прилеглими будівлями та створив простір для кращого освітлення крони.
Володимир Ветроградський вважає, що легендарна шовковиця після лікування отримала “друге дихання” і може прожити при належному догляді ще не одну сотню років.
А працівники музею, вшановуючи пам’ять Романа Ратушного, згадують його відомий вислів: “Я робив усе, щоб мої вчинки та дії продовжили моє життя”. “Пам’ять про героя — це продовження справи, втілення в життя ідей Романа. Що ж, скуштуємо ще солодких шовковичок років так через 700?”, – зазначили у музеї.
Шовковиця “бачила” відомого поета і художника Тараса Шевченка у 1846 році, коли він проживав у хатинці, де нині є літературно-меморіальний будинок-музей.
У 2010 році шовковицю врятували від руйнування, запломбувавши дупло і встановивши опори. Того ж року дереву надали статус ботанічної пам’ятки природи.
Роман Ратушний (1997–2022) – український активіст, громадський діяч та воїн, відомий своєю участю в боротьбі за екологічну і культурну спадщину України, а також розвідник 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Ратушний був засновником та головою громадської організації “Захистимо Протасів Яр”.
Роман загинув 9 червня 2022 року під Ізюмом, майже за місяць до свого 25-го дня народження. Тепер його ім’я носить колишня Волгоградська вулиця, що біля Протасового Яру.
Як розповідало BitukMedia, на Звенигородщині Черкаської обл. майстри відновили 200-річний вітряк, біля якого пас ягнят Тарас Шевченко. На реставрацію пішло 300 тис. грн – кошти виділили меценати.