Site icon Bituk Media

Зробити з “Нічної варти” “Денну”: триває масштабна реставрація найвідомішої картини Рембрандта

Фото - rijksmuseum

У Державному музеї Амстердама триває масштабна реставрація найвідомішої картини Рембрандта “Нічна варта”. Після п’яти років досліджень із застосуванням таких методів, як цифрова візуалізація та штучний інтелект (ШІ), вісім реставраторів здійснюватимуть “Операцію “Нічна варта”. Вони видалимуть лак з шедевру просто на очах в публіки.

Про це повідомляє ВВС.

“Початок реставрації викликає захват”, — каже генеральний директор Державного музею Тако Діббітс.

Реставратори зніматимуть лак з картини в прозорій скляній камері з мікрокліматом в галереї, де зберігається цей шедевр золотого століття голландського живопису. За словами Діббітса, зняття лаку “відкриє багату на події історію “Нічної варти”, а публіка матиме унікальну можливість спостерігати за цим процесом зблизька.

Лак, нанесений під час реставрації 1975-76 років, зніматимуть за допомогою серветок з мікрофібри та ватних тампонів. Цей процес протягом багатьох років тестували на інших картинах та фрагментах самої “Нічної варти”.

Картина голландського художника Рембрандта Харменса ван Рейна (1606 – 1669) “Нічна варта”, написана митцем у 1642 році, – один з найзнаменитіших у світі шедеврів живопису. Це полотно площею близько 17 кв. м було створене в епоху голландського бароко.

Спочатку картина мала назву “Рота ополчення ІІ округу під командуванням капітана Франса Баннінка Кока”, але у 18 столітті стала відома під назвою “Нічна варта”. На ній зображений вбраний у чорне капітан, який наказує лейтенанту розпочати марширування роти. 

Назву “Нічна варта” картина отримала його вже після смерті Рембрандта. Насправді сцена на полотні розгорталася вдень. Просто полотно потемнішало – від часу, від чаду свічок і диму камінів у приміщеннях, де воно раніше знаходилося. До того ж, його кілька разів покривали лаком. Ось колорит картини і спотворився.

Перед реставраторами стоїть надзвичайно складне завдання. Шедевр Рембрандта неодноразово зазнавав нападів вандалів і був пошкоджений. Лише у ХХ столітті це сталося тричі: у 1911-му, 1975-му та 1990-му роках. Востаннє “Нічний дозор” серйозно відновлювали у 1976 році. Це сталось після того, як психічно хворий відвідувач кілька разів штрикнув полотно ножем. 1990 року вандал облив його кислотою. На щастя, завдяки швидкій реакції доглядача, пошкодження зазнав лише лак.

“Нічну варту” реставрували щонайменше 25 разів. Нинішня реставрація вважається наймасштабнішою.

Амстердамський Рейксмюсеум – один з найзнаменитіших художніх музеїв світу. Щороку він збирає понад два мільйони відвідувачів. У фондах Рейксмюсеума зберігається найбільша колекція творів Рембрандта.

Як розповідало BitukMedia, команда європейських дослідників виявила рідкісну сполуку свинцю у шедеврі Рембрандта “Нічна варта”. Це несподіване відкриття дозволяє по-новому зрозуміти техніку живопису XVII століття та історію збереження антикварної картини.