Вчені розгадали таємницю походження прадавніх баобабів. Згідно з дослідженнями ДНК, культові дерева вперше з’явилися на Мадагаскарі 21 млн років тому. Їхнє насіння згодом переносилося океанськими течіями до Австралії, а також до материкової Африки.
Про це розповідає BBC.
Баобаб відомий як “дерево життя” через його дивну форму та довголіття. Дерева перебувають у небезпеці через зміну клімату та широкомасштабну вирубку лісів.
Над дослідженням походження баобаба працювала докторка Ілія Ліч з Королівського ботанічного саду в К’ю разом з чоловіком – професором Ендрю Лічем з Лондонського університету королеви Марії. “Ми змогли точно визначити походження баобабів, які є культовим ключовим видом, що підтримує широке розмаїття тварин та рослин. Ці дані дозволили нам надати важливу нову інформацію, яка допоможе зберегти баобаби”, — зазначила Ілія Ліч.
Дослідники вивчили вісім видів баобабів, шість з яких ростуть на Мадагаскарі, один поширений в Африці, а інший – на північному заході Австралії. Вчені закликають до більш високого природоохоронного статусу для двох місцевих видів, що знаходяться під загрозою зникнення. Серед них найбільше і найвідоміше з мадагаскарських дерев — гігантський баобаб.
Баобаби – одні з найцікавіших дерев на землі. Вони також відомі як “матір лісу” у перекладі з малагасійської мови, “дерево догори дригом” та “дерево життя”. Ці рослини можуть жити тисячі років, виростаючи до величезних розмірів і зберігаючи велику кількість води у своїх стовбурах, щоб переживати посушливі сезони. Їхні фрукти вважаються джерелом волокон, які застосовують у виробництві мотузок або одягу. На баобабі ростуть великі білі квіти, які розпускаються в сутінках, залучаючи кажанів в якості запилювачів.
Як розповідало раніше BitukMedia, у лісі на півдні Чилі росте гігантське дерево, якому, як вважають, 5 тисяч років. Невдовзі його можуть офіційно визнати найстарішим у світі. Кипарис-велетень, відомий як Прадід, – джерело цінної наукової інформації. Прийнято рішення обмежити доступ туристів до довгожителя та засекретити його місцезнаходження.