Понеділок, 16 Вересня, 2024
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

“Свідоме самовизначення”: українська мова стала домінувати в найпопулярніших соцмережах

Важливо

У 2023 році суттєво зросла кількість українськомовних дописів у найпоширеніших соціальних мережах – Facebook, Х (екс-Twitter), Instagram, Youtube, TikTok. Про це йдеться у щорічному звіті мовного омбудсмена.

Про це розповідає “Українська правда”.

Дослідження “Українська мова в соцмережах” провів Центр контент-аналізу. Соціологи аналізували вживання української та російської мов на просторах Інтернету протягом 2020 – 2023 років.

Для цього вони вивчили понад мільйон публікацій у популярних соцмережах, зокрема й тих, які є забороненими в Україні (Однокласники i ВКонтакті). Також до уваги брали місце проживання користувачів – його визначали за інформацією у профілі. Враховували зокрема й тимчасово окуповані території, Крим і Севастополь.

“Найбільш показовими виявилися зміни у співвідношенні використання української та російської мов у різних соціальних мережах, що відбулися з жовтня 2020 до жовтеня 2023 року. Українська мова стала помітно домінувати майже в усіх найпопулярніших соціальних мережах”, – розповідає омбудсмен.

Так, соціологи виявили, що станом на жовтень 2023 року в Instagram абсолютна більшість публікацій – понад 90% – були написані українською мовою. Трохи менше (75-80%) дописів українською мовою мають Facebook та Х (екс-Twitter).

Хоча у червні 2022 року частка української мови в цих соціальних мережах уже становила 65-70%, ще три роки тому вона була значно меншою – 15-25%. Також зазначають, що вдвічі більше українськомовного контенту стало у TikTok.

Однак беззаперечним лідером із динаміки зростання української мови є YouTube. Дослідження, проведене в червні 2022 року, не виявило суттєвих змін у використанні української мови на YouTube, порівняно з довоєнним періодом. Та вже через півтора року частка українськомовного контенту на платформі сягнула 45%. Це майже вдесятеро більше, ніж до війни (5%).

Важливі тенденції демонструє і регіональний вимір, кажуть дослідники. Зазначають, що на заході країни спостерігалося радикальне збільшення вживання української мови вже у перші місяці від початку повномасштабної війни. Станом на червень 2022 року їх було понад 85%.

Тепер же ситуація кардинально змінилася в інших частинах України – центрі, півдні та сході.

“Майже в усіх областях зафіксоване збільшення питомої ваги української мови на 10-15%. Варто відзначити українізацію Київської області. За мовною поведінкою користувачів вона наблизилася до західного регіону. Дуже важливо, що вперше українська має сильніші позиції в Харківській, Дніпропетровській і Миколаївській областях. Цілком очікувано, що ситуація за рік майже не змінилася в регіонах, які перебувають під російською окупацією”, – пояснюють в мовного омбудсмена.

Подібне дослідження проводили також вчені з Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана, Мюнхенського технічного університету (Німеччина) та Університету Бата (Велика Британія). Вони проаналізували понад 4 млн твітів, які опублікували 62 тис. користувачів.

Науковці виявили, що вони вибирали українську мову замість російської, тож кількість українськомовних твітів значно збільшилась. “Науковці трактують це як свідомий перехід користувачів до української онлайн-ідентичності, свідомого самовизначення себе українцем”, – стверджують соціологи.

BitukMedia нагадує про освітню платформу “Є-мова”, на якій можна пройти тест на рівень володіння державною. Він зорієнтує наскільки добрим є розуміння письмових та усних текстів, а також, як добре користувач знає граматику і лексику.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі